.

Niezaszczepieni zapłacą podatek i nie kupią alkoholu. Tak kanadyjska prowincja zachęca do szczepień przeciwko COVID-19

dodano: 
13.01.2022
komentarzy: 
0

Mieszkańcy kanadyjskiej prowincji Quebec, którzy bez ważnych powodów medycznych nie chcą zaszczepić się przeciwko COVID-19 zapłacą specjalny podatek – informuje tvn24.pl za PAP. Co więcej, zaświadczenie o szczepieniu będzie wymagane w sklepach z alkoholem i marihuaną – czytamy.

Lokalne władze przyjęły „niekonwencjonalną strategię promowania szczepień” – pisze źródło. Czytamy, że niezaszczepionych jest około 10 proc. mieszkańców regionu. Premier prowincji François Legault stwierdził, że ten odsetek nie może „być przyczyną problemów dla pozostałych 90 proc.”. W nadchodzących tygodniach ma zostać podana wysokość specjalnego podatku dla tych, którzy nie przyjęli szczepienia. Według premiera ma to być „znacząca suma”.

Czytaj także: Przekonać nieprzekonanych. O komunikacji szczepień przeciwko COVID-19

Źródło przypomina, że Quebec już wcześniej korzystał z niekonwencjonalnych rozwiązań w pandemii – np. w sylwestra ponownie została wprowadzona godzina policyjna. 

Do szczepienia, w tym przyjmowania dawek przypominającym, zachęcało także kanadyjskie stowarzyszenie lekarzy (Canadian Medical Association, CMA). W komunikacie organizacha wskazała, że mieszkańcy kraju nie otrzymują należnej pomocy z uwagi na przeciążenie szpitali. „Lekarze zwrócili też uwagę na ciągłe »bombardowanie« Kanadyjczyków fałszywymi i sprzecznymi informacjami na temat COVID-19 i konieczność interweniowania władz w tej sprawie” – czytamy.

Źródło podaje też, że premier Kanady Justin Trudeau wskazywał na rosnącą frustrację ze względu na zawieszane jest leczenie m.in. w przypadku nowotworów i planowanych operacji, „ponieważ w łóżkach szpitalnych leżą osoby, które zdecydowały się nie szczepić”. Kanadyjski minister zdrowia Jean-Yves Duclos zapowiedział natomiast, że prowincje „prawdopodobnie wprowadzą obowiązek szczepień” z uwagi na rosnące problemy służby zdrowia.

Czytamy także, że jeden z tamtejszych lekarzy – Jean Bottari – na Twitterze pisał o tym, że przeciwnicy szczepień, którzy powtarzają, że w razie potrzeby wystarczy obciążać ich kosztami opieki medycznej, muszą wiedzieć, że dzień pobytu w szpitalu w Quebecu kosztuje ok. 1500 dol. kanadyjskich, a na oddziale intensywnej terapii – 4000 dol. kanadyjskich plus wynagrodzenia lekarzy. (mb)

Źródło:

tvn24.pl, Koronawirus w Kanadzie. Niezaszczepieni przeciw COVID-19 mieszkańcy Quebecu zapłacą specjalny podatek, 12.01.2022
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin