Nowa kampania edukacyjna Tramwajów Warszawskich. W stolicy na tory wyjedzie „Tramwaj Różnorodności”

dodano: 
13.12.2018
komentarzy: 
0

W dniach 15 i 16 grudnia 2018 roku po Warszawie będzie kursować „Tramwaj Różnorodności”. Jego wagony będą ozdobione grafikami, które mają przekonać pasażerów, że jest to miejsce, gdzie każdy może czuć się dobrze i bezpiecznie. To nowa inicjatywa Miasta Stołecznego Warszawy i Tramwajów Warszawskich.

Jak czytamy na stronie urzędu miasta, kampania ma na celu promowanie wśród pasażerów „otwartości na różnorodność i ideę równości, bez względu na płeć, rasę, orientację seksualną czy pochodzenie etniczne, a także na wiek czy niepełnosprawność”.

Pomysł uruchomienia specjalnego tramwaju jest efektem licznych zgłoszeń motorniczych, którzy na co dzień w pracy są świadkami agresywnych zachowań oraz braku tolerancji wśród osób podróżujących komunikacją. Na stronie warszawskiego urzędu miasta czytamy, że w 2017 roku w stolicy doszło do blisko 950 aktów przemocy i agresji. W całej Polsce do połowy zeszłego roku prowadzono 947 postępowań dotyczących przestępstw z pobudek rasistowskich, antysemickich lub ksenofobicznych.

W ramach akcji 15 i 16 grudnia w „Tramwaju Różnorodności” odbędzie się również cykl debat z ambasadorami akcji, m.in. z Mahmoudem Khalifą, ambasadorem Palestyny w Polsce, Tomaszem Raczkiem, krytykiem filmowym i aktywistą społecznym, oraz Henryką Krzywonos, opozycjonistką z czasów PRL i posłanką na sejm RP.

Partnerem akcji jest Instytut Monitorowania Mediów, który przygotował specjalny raport o agresji w transporcie publicznym.

Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy, skomentował nadchodzące wydarzenie, podkreślając, że „warszawski transport jest dla wszystkich, każdy ma się czuć dobrze i bezpiecznie, podróżując po stolicy”. Dodał również, że „Tramwaj Różnorodności” został tak właśnie nazwany, ponieważ „różnorodność to wyzwanie XXI wieku, zwłaszcza dla Warszawy, która w gronie swoich obywateli zrzesza liczne mniejszości narażone na dyskryminację”.

Kampania edukacyjna jest częścią zmian w Tramwajach Warszawskich, które dążą do poprawy bezpieczeństwa oraz zmiany postaw wśród pasażerów komunikacji miejskiej. Od października 2018 roku stołeczni motorniczy zostali objęci cyklem szkoleń, przygotowujących ich na wypadek sytuacji zagrażających bezpieczeństwu pasażerów. (pm)

Źródło:

um.warszawa.pl, Wsiądź do „Tramwaju Różnorodności”!, 12.12.2018/ Zdjęcie główne: youtube.com/Warszawa
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin