Nowy model butów Nike promował niewolnictwo i rasizm?

dodano: 
05.07.2019
komentarzy: 
0

Nike zmaga się z poważnym kryzysem wizerunkowym – informuje wprost.pl. Czytamy, że z okazji święta niepodległości Stanów Zjednoczonych marka wypuściła specjalną serię butów Air Max. Znalazła się na nich jednak grafika, która wywołała oburzenie klientów.

Czytamy, że na modelu Air Max 1 Quick Strike Fourth of July znalazła się tzw. flaga Betsy Ross – jest to flaga USA z trzynastoma gwiazdkami na niebieskim tle, która używana była w latach 1777-1795. Obecnie flaga Betsy Ross wzbudza kontrowersje, ponieważ kojarzy się z wykorzystującymi ją grupami neonazistowskimi oraz rasizmem i niewolnictwem, które w XVIII wieku były w Ameryce powszechne.

Model Air Max 1 Quick Strike Fourth of July. Źródło: facebook.com/AnnieYuTV

Po pojawieniu się zdjęć butów w internecie na markę spadła fala krytyki. Jak informuje źródło, jako jeden z pierwszych głos w dyskusji zabrał Colin Kaepernick – był zawodnik zawodowej ligi futbolu amerykańskiego, który w przeszłości brał udział w kampanii Nike zwracającej uwagę na problem rasizmu. Były futbolista zwrócił się do marki, tłumacząc, że on i grupa innych sportowców uważają zamieszczoną flagę za obraźliwą.

Po wybuchu skandalu Nike poprosiło sklepy o zwrócenie kontrowersyjnych produktów – czytamy dalej. Wprost.pl zaznacza, że część serii trafiła na czarny rynek i jest tam sprzedawana w wysokich cenach. W oficjalnej sprzedaży buty miały kosztować 120 dolarów. (ak)

Źródło:

wprost.pl, Kontrowersja wokół nowych butów Nike. Miały uczcić Dzień Niepodległości, a kojarzą się z niewolnictwem, 04.07.2019
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin