.

Obchody wyzwolenia KZ Ravensbrück: ocaleni jedli z plastikowych talerzy, gości honorowych obsługiwali kelnerzy

dodano: 
27.04.2015
komentarzy: 
0

Podczas uroczystości wyzwolenia obozu koncentracyjnego Ravensbrück byli więźniowie dostali posiłek w plastikowych talerzach, a goście honorowi, w tym pierwsze damy Polski i Niemiec, jedli przy nakrytych stołach. Organizatorzy tłumaczą się protokołem, Der Spiegel pisze z kolei, że „zabrakło wyczucia”.

O incydencie poinformowała Der Spiegel Hannah Rainer, która opiekowała się grupą z Polski. W rozmowie dziennikiem przyznaje, że  „ten kontrast był zawstydzający”.

Krytyka dotyczy jednego z punktów programu obchodów 70-lecia wyzwolenia niemieckiego, czyli uroczystego obiadu.  Autor artykułu Ansgar Siemens zwraca uwagę, że „uroczyście” zostali przywitani jedynie przedstawiciele państw – w tym Anna Komorowska i pierwsza dama Niemiec Daniela Schadt.  90 byłych więźniarek siedziało z kolei  przy stołach nieprzykrytych obrusem i jadło zupę z plastikowych naczyń. „Na jedzenie dostali także kartki podobne do bonów stołówkowych” –zaznacza autor.

Organizatorzy uroczystości w odpowiedzi na kontrowersję tłumaczą się protokołem dyplomatycznym. Zdaniem dziennikarza Der Spiegel ten argument nie jest przekonujący. Przytacza przy tym stanowisko przedstawicieli prezydenta Niemiec, którzy „mieli poprosić jedynie o  rezerwację stołu”.  Rzecznik Fundacji Miejsc Pamięci przyznaje, że opublikowane zdjęcia skontrastowanych ze sobą stołów mogą sprawiać „dziwne wrażenie”. W rozmowie z dziennikiem informuje jednak, że wszyscy ocaleni zostali zaproszeni później na uroczystą kolację. (mw)

fot.: Twitter/@SPIEGELONLINE

Źródło:

spiegel.de, Kritik an Gedenkfeier zur KZ-Befreiung: "Dieser Kontrast war beschämend", Ansgar Siemens, 25.04.2015
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin