.

Onet.pl i Gazeta.pl przyglądają się konkursowi na rzecznika urzędu m.st. Warszawy

dodano: 
30.01.2019
komentarzy: 
0

Rozstrzygnięty pod koniec grudnia 2018 roku konkurs na zastępcę biura marketingu miasta i rzecznika prasowego urzędu m.st. Warszawy, który wygrał Kamil Dąbrowa, jest tematem publikacji medialnych. Portal onet.pl stwierdza w styczniu 2019 roku, że poznał nazwisko nowego rzecznika dwa dni przed rozstrzygnięciem konkursu na to stanowisko. Informację miały dziennikarzom podać dwa niezależne źródła ze środowiska Platformy Obywatelskiej. Gazeta.pl z kolei zwraca uwagę, że ratusz nie ujawnia nazwisk rywali Dąbrowy w konkursie, tłumacząc się koniecznością „analizy prawnej”. Zarówno prezydent stolicy, jak i jego rzecznik zaprzeczają nieprawidłowościom.

Konkurs na rzecznika Trzaskowskiego ogłoszono 4 grudnia 2018 roku. Był przeprowadzany w trybie naboru na stanowisko urzędnicze i składał się z trzech etapów: oceny formalnej dokumentów aplikacyjnych, testu wiedzy oraz rozmowy kwalifikacyjnej – przypomina onet.pl. Zgłoszenia nadesłało 13 kandydatów, a do ostatniego etapu zaproszono, łącznie z Dąbrową, cztery osoby. Źródło twierdzi, że o wygranej Dąbrowy wiedziało dwa dni przed rozpoczęciem drugiego etapu, 18 grudnia. Obecny rzecznik podaje jednak, że o wyniku rekrutacji dowiedział się przed południem 24 grudnia – czytamy.

Pytany przez onet.pl o znajomość rezultatu konkursu przed jego zakończeniem, Dąbrowa „stanowczo zaprzeczył”. Rafał Trzaskowski w rozmowie z Beatą Lubecką w Radiu Zet stwierdził z kolei, że doniesienia portalu to „kompletna bzdura”. Próbował potem zmienić temat rozmowy. „Atak idzie ze strony partii, która niszczy przez cały czas służbę cywilną, zatrudnia setki ludzi niekompetentnych i tu próbuje atakować konkurs, który się odbył zgodnie z zasadami prawa i który wygrała osoba wyjątkowo kompetentna” – mówił Trzaskowski. Przyznał potem, że nie miał wglądu w materiały komisji oceniającej kandydatów na rzecznika, a samego Dąbrowę znał jak wielu innych dziennikarzy.

Tymczasem gazeta.pl poprosiła warszawski ratusz o wszystkie dokumenty dotyczące przebiegu rekrutacji na rzecznika. Dowiedziała się m.in., że Robert Zydel, dyrektor biura marketingu miasta, który był w składzie komisji, poprosił o pominięcie naboru wewnętrznego („Bardzo trudno jest znaleźć odpowiednich kandydatów w innych biurach oraz w dzielnicach m.st. Warszawy” – argumentował) oraz ze proponowana pensja na stanowisku Dąbrowy wynosiła 12,5 tys. zł brutto. Nie dowiedziała się za to, kim byli konkurenci nowego rzecznika.

Gazeta.pl ponownie zwróciła się więc do ratusza i tym razem poprosiła o udostępnienie nazwisk. Wniosek podparła wyrokami sądów administracyjnych, według których dane kandydatów w naborze na stanowisko urzędnicze powinny zostać udostępnione. Ratusz odparł, że odpowie do 15 marca 2019 roku ze względu na „szczególnie skomplikowany charakter” sprawy – informuje gazeta.pl. (mp)

Zdjęcie główne: Rado-NDM / fotopolska.eu [CC BY-SA 3.0]

Źródło:

onet.pl, Jak wyglądał konkurs na rzecznika Trzaskowskiego? Wynik był znany zanim się on zakończył, Daniel Olczykowski, Piotr Halicki, 28.01.2019/ wiadomosci.gazeta.pl, Ratusz ukrywa, kto konkurował z Kamilem Dąbrową, każe czekać dwa miesiące. "To skomplikowana sprawa", Marcin Kozłowski, 28.01.2019/ radiozet.pl, Rafał Trzaskowski w Radiu ZET: PiS uwłaszczył się na majątku państwa, 29.01.2019
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin