Opolskie – bój o profil na FB

dodano: 
14.12.2012
komentarzy: 
0

„Oficjalny Profil Województwa Opolskiego” wygląda na oficjalną wizytówkę urzędu województwa opolskiego na FB, ale tak naprawdę to radosna twórczość internauty, do tego na ogół z niepochlebnymi informacjami o regionie. „To nadużycie” - mówią urzędnicy o profilu i zachęcają do odwiedzin tego prawdziwego – pod nazwą „Opolskie kwitnące”. Ale „oficjalny” przyciąga bardziej.

„Opolskie kwitnące” to hasło promocyjne regionu. Na profilu o tej samej nazwie jest m.in. fotorelacja z forum turystycznego, zapowiedź gali wolontariatu, zdjęcia, jak to mieszkańcy gminy Pawłowiczki udekorowali kwiatami nawet samochody. Liczba znajomych – 93. Na profilu „Oficjalny Profil Województwa Opolskiego”, tym stworzonym przez internautę, można znaleźć newsy o tym, że w województwie jest coraz większe bezrobocie, że bilety do Dinoparku w Krasiejowie – „perełki urzędników marszałka” – są za drogie, o nagrodach dla opolskich urzędników w czasach kryzysu czy niepochlebne komentarze o Strefie Demograficznej, która jest flagowym projektem marszałka. Znajomych – 443.

Większość wpisów to linki do artykułów z opolskiej prasy. „Ten profil to nadużycie. Zgłosiliśmy to już naszym informatykom, którzy mają podjąć stosowne kroki” – mówi w gazeta.pl Violetta Ruszczewska z biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego. Mateusz Figiel, szef promocji Urzędu Marszałkowskiego przyznaje nawet, że taka sytuacja to nie nowość. „Kilka miesięcy temu jakaś pani ogłosiła na Facebooku konkurs, że kto pierwszy kliknie tysiąc razy »Lubię to«, dostanie nasze gadżety promocyjne. Kilka apeli o zaprzestanie takich działań wystarczyło”. Ale nie tym razem. „Ktoś się pod nas zwyczajnie podszywa, a tego robić nie wolno. (…) Na profilu wykorzystany jest herb województwa opolskiego, którego użycie jest regulowane pewnymi zasadami. Trzeba mieć na to zgodę zarządu województwa i nie może być używany komercyjnie. Nikt o taką zgodę do nas nie występował” – tłumaczy Figiel. I dodaje, że urzędnicy sprawy nie zostawią samej sobie, chociaż dochodzenie swoich praw w internecie bywa trudne.

Na razie, jak czytamy w portalu, ustalono, że twórcą kontrowersyjnego profilu jest 52-letni mężczyzna, absolwent Uniwersytetu Opolskiego. W odpowiedzi na zarzuty urzędników marszałka napisał: „Nie rozumiem problemu, gdyż jestem obywatelem województwa opolskiego, to po pierwsze, a po drugie nie założyłem profilu jako profil urzędu marszałkowskiego czy wojewódzkiego. Co za tym idzie – wysuwanie jakichkolwiek zarzutów pod adresem autorów profilu to daleko idące nadużycie. Podkreślam: nigdzie w nazwie nie ma odnośnika ani wzmianki, jakoby był to wymieniony profil jakiegokolwiek urzędu, dodatkowo jest to profil prywatny. Czy jeżeli założymy profil pt: Polska i będziemy tam zamieszczać informacje dotyczące naszego kraju, będzie to równoznaczne z tym, że podszywamy się pod Prezydenta, parlament, Rząd?”. (es)

Źródło:

gazeta.pl, Urzędnicy chcą ścigać internautę. Za profil na FB, Anita Dmitruczuk, 13.12.2012
komentarzy:
0
Graficzne pułapki CAPTCHA
Wprowadź znaki widoczne na obrazku.
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin