wtorek, 23 lipca, 2024
Strona głównaAktualnościOscary zbojkotowane przez brak nominacji dla czarnoskórych? „To rasizm wobec białych”

Oscary zbojkotowane przez brak nominacji dla czarnoskórych? „To rasizm wobec białych”

Każdego roku ceremonia wręczenia najważniejszej nagrody filmowej budzi ogromne zainteresowanie. Tym razem zamieszenie wywołał fakt, że wśród nominowanych zabrakło czarnoskórych aktorów – czytamy w usatoday.com.

Jak informuje portal, ruszyła nawet kampania mająca bojkotować ceremonię z powodu „wykluczenia z nominacji mniejszości na tle rasowym”.  Głos w sprawie zabrała aktorka Charlotte Rampling, która w tym roku ma szansę na statuetkę za rolę w filmie „45 lat”. W wywiadzie udzielonym francuskiemu radiu Europe 1 powiedziała, że buntowanie się przeciwko tegorocznemu konkursowi jest… „rasistowskie wobec białych”.

„Być może żaden wśród czarnoskórych artystów nie zasłużył w tym roku na nominację?” – zapytała także. W rozmowie Rampling zwróciła uwagę na to, że na siłę wprowadza się wszędzie politykę respektowania mniejszości – czasem dorabia się też ideologię tam, gdzie jej nie ma. To jej odpowiedź na pomysł, by Amerykańska Akademia Filmowa wprowadziła proporcjonalną liczbę nominacji dla czarnoskórych aktorów. Ponieważ ten wywiad i radykalne stanowisko aktorki odbiły się szerokim echem, dzień później gwiazda wydała oświadczenie. Stwierdziła w nim, że „kwestia różnorodności jest istotna i należy ją kontynuować”. (mw)

 

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj