Parkiet: drobni akcjonariusze ignorowani przez duże spółki

dodano: 
06.04.2012
komentarzy: 
0

Komunikacja dużych spółek z drobnymi inwestorami nie prezentuje się najlepiej. Lotos, Kornel, Synthos nie udzieliły odpowiedzi na proste zapytanie od inwestora indywidualnego – czytamy w dzienniku Parkiet.

Dziennikarze Parkietu wysłali 140 e-maili do dużych spółek z trzema prostymi pytaniami: kiedy odbędzie się zgromadzenie walne, co zrobić, by móc w nim zagłosować oraz czy w trakcie zgromadzenia będzie można zadawać pytania. Ogółem 20 proc. spółek z indeksów WIG20, mWIG40, sWIG80 zignorowało zapytania przesłane w imieniu drobnego inwestora. „Analiza otrzymanych odpowiedzi oraz tego, które firmy odpowiedziały na nasze pytania, pokazuje jednak, że wciąż nie wszystkie firmy chcą komunikować się z inwestorami indywidualnymi, a niektóre w ogóle nie reagują na podejmowane przez nich próby kontaktu” – mówi Anna Koper, autorka tekstu.

Firmy, które nie ustaliły jeszcze terminu zgromadzenia zaproponowały subskrybowanie newslettera, by móc śledzić informacje na bieżąco. Inną formą komunikacji, do której zachęcają spółki jest bezpośredni kontakt. Takie rozwiązanie zaproponowały m.in. ATM, CD Projekt Red, Cognor, Ipopema Securities, Koelner i Kruk. Znalazły się także takie spółki zagraniczne, które twierdzą, że kontakt z indywidualnym inwestorem jest ograniczany przez prawo. Tak twierdziła firma Kernel: „Jesteśmy ograniczeni prawem jedynie do spotkań z inwestorami instytucjonalnymi. Nie możemy się natomiast komunikować z inwestorami indywidualnymi. Nie ogranicza to jednak możliwości korzystania z jakichkolwiek publicznie dostępnych informacji na temat firmy”.

W gronie firm, które zignorowały zapytania znalazły się trzy spółki z WIG20, sześciu przedstawicieli mWIG40 oraz 18 firm z sWIG80. (kg)

Źródło:

Parkiet, Wiele spółek ignoruje mniejszościowych akcjonariuszy, Anna Koper, 6.04.2012.
komentarzy:
0
Graficzne pułapki CAPTCHA
Wprowadź znaki widoczne na obrazku.
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin