.

 

Podatek za mieszkania w Airbnb. Nowe regulacje w Grecji

dodano: 
07.11.2023
komentarzy: 
0

Wynajem mieszkań na Airbnb w Grecji ma zostać opodatkowany. Informację o tym przekazał Kostis Hatzidakis, tamtejszy minister gospodarki i finansów – informuje turystyka.rp.pl. Jak czytamy, zmiany mają zacząć obowiązywać od 2024 roku.

Źródło, powołując się na portal Greek Travel Pages, podaje, że nowe przepisy dotyczą głównie właścicieli domów, którzy krótkoterminowo wynajmują turystom swoje nieruchomości. Rozwiązanie ma zapobiec niepłaceniu podatków i wyrównać szanse innych rynków, które działają w sektorze zakwaterowania turystycznego. Wyższe mają być również kary za unikanie odprowadzania podatków.

Hatzidakis podkreślił, że rozwiązanie ma uregulować krótkoterminowy wynajem i zaradzić nieuczciwej konkurencji w branży hotelarskiej, a jednocześnie nie ograniczać działalności właścicieli, którzy utrzymują się z wynajmu swoich mieszkań – wyjaśnia źrodło.

„Nakładamy podatek VAT w sytuacji, kiedy jedna osoba wynajmuje trzy lub więcej nieruchomości. Posiadanie jednego lub dwóch mieszkań na wynajem dla turystów traktujemy jako uzyskiwanie dodatkowego dochodu, ale trzech i więcej to już wygląda na działalność gospodarczą” – źródło przytacza słowa ministra.

Co więcej, Hatzidakis wyjawił, że zagraniczne inwestycje w nieruchomości w Grecji stale rosną. W pierwszej połowie 2023 roku wzrosły o 39 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem. Natomiast w 2022 roku były wyższe o 68 proc. niż w 2021 roku – czytamy dalej (af). 

Źródło:

turystyka.rp.pl, Grecja opodatkuje mieszkania w Airbnb. Chce wyrównania szans na rynku noclegów, 06.11.2023
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin