Polska Fundacja Narodowa zainicjowała uruchomienie programu naukowego w USA

dodano: 
04.06.2018
komentarzy: 
0

W związku z inicjatywą Polskiej Fundacji Narodowej amerykańska The Victims of Communism Memorial Foundation uruchomi Polski Program Naukowy, który będzie poświęcony badaniom historii komunizmu w Polsce oraz jego moralnym, społecznym, politycznym, prawnym i gospodarczym konsekwencjom. Wspólne działanie ogłoszono na konferencji prasowej PFN.

Jak poinformowała Fudacja, projekt obejmie m.in. dwa 10-miesięczne programy grantowe w Stanach Zjednoczonych dla polskich badaczy – zarówno doświadczonych, jak i początkujących naukowców. Pierwszy semestr rozpocznie się 1 września 2018 roku. W ramach współpracy polskiej i amerykańskiej fundacji będą również organizowane coroczne konferencje naukowe w stolicy Stanów Zjednoczonych, które będą poświęcone polskiej problematyce. Pierwsze tego typu wydarzenie ma się odbyć wiosną 2019 roku. Ponadto, zaplanowane są publikacje badań naukowych o historii komunizmu w Polsce w języku angielskim, które mają pomagać w uzupełnianiu wiedzy elit intelektualnych i politycznych Stanów Zjednoczonych – ogłoszono na konferencji. 

Nie jest znany budżet programu, ponieważ o jego zastrzeżenie wnioskowała amerykańska fundacja.

„Współpraca z VOC w zakresie badań nad historią i skutkami komunizmu umożliwi ukazywanie światu polskiego wyjątkowego doświadczenia jednoczesnej walki z dwoma największymi totalitaryzmami XX wieku – historii, która wbrew pozorom nie jest dobrze znana i rozumiana, zwłaszcza poza Polską” – komentował ogłoszenie projektu Maciej Świrski, wiceprezes PFN. (mp)

X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin