sobota, 13 lipca, 2024
Strona głównaAktualnościWiadomościPolskie Linie Lotnicze LOT ogłosiły konkurs na plakat

Polskie Linie Lotnicze LOT ogłosiły konkurs na plakat

Polskie Linie Lotnicze LOT pod koniec czerwca 2024 roku ogłosiły konkurs na plakat. Projekt powinien podkreślać „jeden z atrybutów marki LOT”: „komfort, jakość obsługi, gościnność, rozwój, profesjonalizm czy bezpieczeństwo”.

Konkurs skierowany jest przede wszystkim do profesjonalistów w dziedzinie grafiki i projektowania oraz studentów uczelni artystycznych.

„Promocja polskiej kultury i sztuki to jeden z filarów strategii Polskich Linii Lotniczych LOT, marki polskiej o globalnym zasięgu. Ogłaszając konkurs na nowy plakat, chcemy podtrzymać 95-letnią tradycję tworzenia lotowskich plakatów, które na stałe wpisują się do kanonu polskiego dziedzictwa. Inspiracją dla twórców może być platforma komunikacji pod hasłem: »Ważne, z kim podróżujesz«, pokazująca wyjątkowe doświadczenie podróży z LOT-em, które pasażerowie chcą współdzielić z najbliższymi” – mówi Ewa Lampart, dyrektor marketingu i komunikacji korporacyjnej PLL LOT.

Partnerem konkursu jest Muzeum Plakatu w Wilanowie, Oddział Muzeum Narodowego w Warszawie. Przewodniczącą kapituły konkursowej została Bożena Pysiewicz, kustosz w Muzeum Narodowym w Warszawie i kuratorka Muzeum Plakatu w Wilanowie. W składzie kapituły znaleźli się dr hab. Ryszard Kajzer – grafik, autor plakatów, ilustracji, projektów książek i znaków graficznych, wykładowca w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, dr hab. Agnieszka Ziemiszewska – projektantka, plakacistka, edukatorka i wykładowczyni w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych, a także Bartłomiej Walczuk – designer, art-director wyspecjalizowany w brandingu, typografii i okładkach płyt oraz Julia Mirny – ilustratorka, graficzka i reżyserka animacji. PLL LOT w kapitule reprezentować będzie Ewa Lampart – dyrektor biura marketingu i komunikacji korporacyjnej. 

„Muzeum Plakatu w Wilanowie, Oddział Muzeum Narodowego w Warszawie wspiera inicjatywy, które nawiązują do tradycji związanej z artystycznym plakatem reklamowym. Historia projektowania graficznego i historia LOT-u są ze sobą nierozerwalnie powiązane od początków istnienia przedsiębiorstwa. W zbiorach Muzeum Plakatu znajduje się ponad 100 lotowskich plakatów reklamowych, które powstawały od początków istnienia przedsiębiorstwa. To prace z końca lat 20. i lat 30. oraz projekty powstające w drugiej połowie XX wieku tworzone przez grafików związanych z polską szkołą plakatu. Ogłoszony właśnie konkurs to impuls do powstania współczesnych plakatów, z których najciekawsze, nagrodzone projekty powiększą muzealną kolekcję” – mówi Bożena Pysiewicz.

Jak przypomina LOT w komunikacie, w gronie twórców plakatów polskich linii lotniczych znaleźli się m.in. Tadeusz Gronowski, Henryk Tomaszewski, Janusz Grabiański, Roman Cieślewicz czy Waldemar Świerzy. „Jednym z pierwszych był plakat przedstawiający »Polską Linję Lotniczą Aerolloyd« autorstwa Józefa Mehoffera z 1924 roku” – czytamy.

Pierwszą nagrodą w konkursie jest 10 tys. zł oraz voucher na zakup biletów lotniczych w tej samej kwocie. Druga nagroda to 5 tys. zł oraz voucher na tę samą kwotę do wykorzystania na zakup biletów lotniczych, natomiast nagroda za trzecie miejsce to 3 tysiące złotych oraz voucher w tej samej kwocie na bilety. W konkursie zostaną także przyznane wyróżnienia. Nagrodzone prace zostaną zaprezentowane na specjalnej wystawie oraz w innych aktywnościach komunikacyjnych przewoźnika. 

Termin nadsyłania prac konkursowych upływa 31 lipca 2024 roku o godzinie 23.59. Ogłoszenie wyników nastąpi 16 września 2024 roku. Więcej informacji oraz regulamin konkursu znajdują się na stronie. (mb)

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj