.

Powstał pierwszy w Polsce punkt pomocy kobietom po doświadczeniu gwałtu

dodano: 
25.05.2023
komentarzy: 
0

24 maja 2023 roku Fundacja Feminoteka, zajmująca się wspieraniem kobiet, uruchomiła pierwszy w Polsce punkt pomocowy dla kobiet po doświadczeniu przemocy seksualnej. 

Punkt zapewnia usługi psychologiczne, terapeutyczne, prawne i medyczne kobietom po 18 roku życia, które doświadczyły gwałtu lub innej formy przemocy seksualnej.

Adres punktu nie jest ogólnodostępny ze względu na bezpieczeństwo kobiet zwracających się po pomoc. 

Jak pokazją badania, aż dziewięć na dziesięć kobiet nie zgłasza przemocy seksualnej przez poczucie wstydu i braku wiary w realną pomoc. 

„Przygotowania do otwarcia punktu trwały od wielu miesięcy. Pracuje z nami doświadczony zespół ekspertek, po specjalistycznych szkoleniach, przygotowanych do udzielania pomocy już od pierwszego kontaktu. Stosujemy podejście skoncentrowane na osobie pokrzywdzonej, ponieważ uważamy, że każde doświadczenie jest inne i proces powrotu do równowagi jest sprawą indywidualną” – wyjaśnia Katarzyna Nowakowska, psycholożka i psychotraumatolożka.

Punkt pomocowy powstał m.in. z powodu niewywiązania się Polski z obowiązku wynikającego z ratyfikacji konwencji stambulskiej.

„Minęło już osiem lat, a Polska wciąż nie wywiązała się z tego obowiązku. Wypełniamy więc tę lukę, otwierając Punkt pomocy dla kobiet po doświadczeniu gwałtu, ponieważ pokrzywdzone nie mają w naszym kraju żadnej wyspecjalizowanej instytucji, w której mogłyby otrzymać fachową, bezpłatną, wolną od stereotypów pomoc w szerokim zakresie. Widzimy potrzebę tworzenia podobnych ośrodków także lokalnie” – tłumaczy Joanna Piotrowska, trenerka i ekspertka antyprzemocowa, założycielka i prezeska Feminoteki.

Jak podaje Feminoteka, w Anglii i Walii istnieje 39 tego typu punktów, a w Irlandii 16. W Barcelonie natomiast działa centrum skoncentrowane w ramach jednego ośrodka w szpitalu. (zd)

X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin