.

Powstała spółka Kraków5020. Zajmie się wizerunkiem miasta

dodano: 
02.02.2022
komentarzy: 
0

Z początkiem lutego 2022 roku działalność rozpoczęła spółka Kraków5020, której zadaniem jest promocja miasta i kreowanie jego wizerunku za pomocą współpracy podmiotów z różnych branż. Ma przyciągnąć do miasta więcej wydarzeń.

„Celem i misją spółki jest kreowanie wizerunku i promocja konkretnego miejsca, miasta, regionu, poprzez wykorzystanie sieciowania podmiotów z różnych branż i obszarów” – czytamy w komunikacie na stronie miasta. Jak wyjaśnia Kraków, nazwa spółki „nie jest przypadkowa” – nawiązuje do umiejscowienia Krakowa, który znajduje się na przecięciu równoleżnika 50ºN z południkiem 20ºE.

Projekty będą powierzane spółce stopniowo. Nie przejmuje też ona roli PCO (Profesjonalnych Organizatorów Kongresów), ma natomiast rozwijać platformę współpracy KRAKÓW NETWORK i być „łącznikiem pomiędzy interesariuszami lokalnego rynku spotkań”. „Dlatego stanie się przede wszystkim DMO, czyli Destination Management Organisation, budującym wizerunek za pomocą współpracy wielu podmiotów z branży” – czytamy.

„To zdecydowanie dłuższy proces. Nie zapominajmy, że spółka wyodrębnia się z KBF-u – miejskiej jednostki kultury i to od niej przejmuje pewien zakres obowiązków. A za tym idzie nie tylko podział tematów, majątku i mienia, ale też przeniesienie grupy pracowników. W niektórych przypadkach niezbędne jest przypisanie im zupełnie nowych funkcji i ról. To wszystko musi być bardzo przemyślane, by sprawnie działać i przynosić efekty” – wyjaśnia Izabela Błaszczyk, prezeska Kraków5020, od ponad dziesięciu lat dyrektorka KBF.

Wiceprezesami spółki będą Paula Fanderowska, do tej pory zastępca dyrektorki KBF ds. Centrum Kongresowego ICE Kraków, oraz Robert Rozciecha, poprzednio zastępca dyrektorki KBF ds. wykonawczych.

Od kwietnia 2022 roku spółka będzie zarządzać Pawilonem Wyspiańskiego, który obecnie jest zamknięty dla mieszkańców i turystów z uwagi na remont, z kolei na przełomie maja i czerwca w sali S5 ICE Kraków powstanie profesjonalne studio nagraniowe i montażowe, które ma m.in. odpowiadać na potrzeby miejskiej platformy VOD PLAY KRAKÓW i poszerzyć ofertę Centrum Kongresowego o eventy organizowane w trybie hybrydowym. Sama platforma oraz Centrum Kongresowe ICE Kraków dołączą do spółki od września.

Na początku 2023 roku do Kraków5020 przeniesione zostaną z kolei punkty InfoKraków, które mają przejść remont i odświeżenie, zarówno jeśli chodzi o wygląd, jak i asortyment.  Później do spółki trafi portal sprzedażowy, który ma zapewnić samodzielność w funkcjonowaniu ICE Kraków i dać nową możliwość organizatorom wydarzeń obywających się w Krakowie.

W przyszłości Kraków5020 będzie także zarządzać dwoma powstającymi w mieście obiektami – Centrum Muzyki (którego budową ma zająć się Agencja Rozwoju Miasta Krakowa) oraz Planetą Lem. Centrum Literatury i Języka. W struktury spółki włączone zostanie również Krakow Convention Bureau. (mb)

Źródło:

krakow.pl
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin