piątek, 19 lipca, 2024
Strona głównaAktualnościPR-owcy z sektora kultury bronią zwolnionej dziennikarki

PR-owcy z sektora kultury bronią zwolnionej dziennikarki

14 rzeczników prasowych oraz dyrektorów komunikacji i promocji w stołecznych instytucjach kultury podpisało się pod listem otwartym w sprawie informacji o zwolnieniu dziennikarki TVP Kultura, Sabiny Zygmanowskiej. Komunikat został rozesłany do mediów. Współpracę z Zygmanowską zakończono we wrześniu 2019 roku.

„Odpowiadając w naszych instytucjach za komunikację i kontakt z mediami, obserwujemy, że w prasie, radiu, telewizji i internecie z tygodnia na tydzień kurczy się przestrzeń dla kultury. Pozbywanie się tak merytorycznych i doświadczonych dziennikarzy i redaktorów działa na niekorzyść nie tylko instytucji kultury i artystów, ale przede wszystkim w znaczący sposób może wpłynąć na zmniejszenie uczestnictwa w kulturze” – piszą PR-owcy. W swoim liście zwracają uwagę, że Zygmanowska była ostatnią redaktorką, która utrzymywała stały kontakt ze środowiskiem teatralnym w Warszawie.

„Jeśli w zespole TVP Kultura zabraknie redaktorki Sabiny Zygmanowskiej, będzie to duża strata dla środowisk tworzących kulturę w Warszawie oraz dla samej stacji. Prosimy o rozważne decyzje w tej sprawie” – czytamy.

Pod listem podpisali się: Edyta Bach (PR Teatru Żydowskiego z ramienia agencji iPublicity), Marta Bartkowska (kierownik ds. PR i promocji w STUDIO teatrgaleria), Hanna Białoń (dział PR dla Teatru WARSawy i sceny Imka Light – z agencji Futura PR), Anna Cygankiewicz (kierownik działu kreacji i komunikacji, Teatr Ochoty), Klaudia Desperat (kierowniczka działu public relations i komunikacji, Teatr Polonia i Och-Teatr), Teresa Gąssowska (specjalistka ds. promocji i PR, Teatr Współczesny), Łukasz Kustrzyński (kierownik działu marketingu i komunikacji, Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza), Łukasz Orłowski (kierownik działu komunikacji i promocji, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego), Agata Sobierajska (kierownik promocji w Teatrze Syrena), Kaja Stępkowska (rzeczniczka prasowa, TR Warszawa), Artur Szczęsny (kierownik ds. komunikacji, Biennale Warszawa), Ewa Vedral (kierowniczka działu promocji, Nowy Teatr), Mateusz Węgrzyn (rzecznik prasowy Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera w Warszawie) oraz Marta Antczak-Gerla (specjalista ds. PR w Teatrze Polskim)

Nie są to wszystkie stołeczne instytucje teatralne. Jak informuje PRoto.pl Mateusz Węgrzyn, z kilkoma wciąż prowadzone są rozmowy ws. poparcia listu otwartego, a lista „być może się powiększy”. Potwierdza to Artur Szczęsny, kierownik ds. komunikacji z Biennale Warszawa, który rozsyłał komunikat o liście do mediów.

Po opublikowaniu powyższej wiadomości swoją odpowiedź przesłało TVP. Jak czytamy, stacja zrezygnowała ze współpracy z Zygmanowską w związku z planowaną zmianą formuły programu, który współtworzyła. Zmiany, czyli nowe studio, dodatkowa część publicystyczna, dłuższy czas emisji oraz modyfikacje w składzie redakcji „podyktowane były przede wszystkim względami finansowymi, niemniej jednak na decyzję o zmianach personalnych w zespole „Informacji Kulturalnych” miały również wpływ rekomendacje Akademii Telewizyjnej” – czytamy w przesłanym PRoto.pl oświadczeniu. 

TVP zdementowało też podaną w liście otwartym informację, że Zygmanowska została zwolniona. „Nie przedłużono z nią współpracy na realizację materiałów w „Informacjach Kulturalnych” w ramówce jesiennej, natomiast pani Zygmanowska została poinformowana o możliwości współpracy z anteną. W ostatnim czasie współpracę z programem zakończyły również inne osoby i część z nich podjęła współpracę z TVP w ramach innych projektów. Taką możliwość miała i ma również pani Zygmanowska” – pisze TVP.

Stacja dodaje, że zawarta w liście otwartym opinia, według której Zygmanowska była w ostatnich latach jedyną redaktorką, która utrzymywała stały kontakt ze środowiskiem, jest niesprawiedliwa wobec innych dziennikarzy »Informacji Kulturalnych«, którzy również z ogromnym zaangażowaniem i sukcesami zajmują się tematyką teatralną”. (mp)

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj