Pracownicy społecznie odpowiedzialni

dodano: 
12.03.2008
komentarzy: 
0

Pracownicy przykładający wagę do kwestii odpowiedzialności społecznej porzucają posady w sektorze prywatnym, a ponad 70 proc. pracowników ceni programy odpowiedzialności korporacyjnej. Takie są wyniki najnowszych badań przeprowadzonych przez londyńską agencję public relations CHA.

Według badań daje się zauważyć odpływ kadr z sektora prywatnego do firm publicznych oraz organizacji charytatywnych. Tendencja jest taka: im pracownik młodszy, tym bardziej skłonny do zmiany miejsca pracy. Jest to spowodowane chęcią wykonywania pracy, która kładzie większy nacisk na odpowiedzialność społeczną oraz środowiskową.

Ponad 40 proc. pracowników w wieku 18-25 lat, biorących udział w ankiecie Worthwhile Work (Wartościowa Praca), przyznało, że rozważa przejście do sektora publicznego bądź organizacji charytatywnej, podobnie jak 38 proc.respondentów w wieku 26-35 lat. Ankieterzy poprosili również o wyszczególnienie korzyści, jakie dobrze prosperujące firmy przynoszą społeczeństwu poprzez dostarczanie swych produktów bądź usług oraz ich wkład do Skarbu Państwa.

Oto główne wnioski płynące z badania:

• Niemal połowa respondentów przyznała, że pragnie pracy bardziej wartościowej, niż ich aktualne zajęcie. Najwyraźniej pracodawcom nie udaje się przekonać ich do celów firmy, a także roli każdego poszczególnego pracownika w procesie ich realizacji.

• Planując karierę zawodową pracownicy poniżej 35 roku życia mają dwa priorytety: wnosić wkład do społeczeństwa oraz wykonywać pracę, w której będą dobrzy. Trzecim czynnikiem istotnym dla osób w tym przedziale wiekowym jest osobista satysfakcja. Dla ludzi młodszych na trzecim miejscu jest wynagrodzenie.

• Ponad 70 proc. respondentów twierdzi, że wysiłek, jaki firmy prywatne podejmują w zakresie ochrony środowiska oraz odpowiedzialności społecznej, pomaga wzmocnić ich reputację. Najczęściej podawane inicjatywy to wsparcie lokalnych społeczności oraz działania mające na celu zminimalizowanie zmian klimatycznych. Na trzecim miejscu znalazło się zaangażowanie w akcje charytatywne.

• Generalnie, jedna trzecia pracowników sektora prywatnego zastanawia się nad przejściem do sektora publicznego bądź organizacji charytatywnej. Połowa z nich zamierza to zrobić w ciągu najbliższych pięciu lat.

• Pocieszeniem dla sektora prywatnego może być fakt, że zmiany te pociągną za sobą migracje w odwrotnym kierunku.. Prawie jedna czwarta osób pracujących w sektorze publicznym lub organizacjach charytatywnych planuje przejść do sektora prywatnego w nadziei na wyższe zarobki i mniejszą biurokrację.

Badanie opiera się na wynikach ankiety przeprowadzonej w styczniu przez the National Centre for Social Research. Wykazała ona wzrost znaczenia etosu służby publicznej wśród pracowników tego sektora.

Wkrótce na PRoto pełne wyniki badania. (kk)

komentarzy:
0
Graficzne pułapki CAPTCHA
Wprowadź znaki widoczne na obrazku.
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin