niedziela, 21 lipca, 2024
Strona głównaAktualnościPrezydent podpisał nowelizację prawa prasowego

Prezydent podpisał nowelizację prawa prasowego

Na początku listopada informowaliśmy, że Sejm przyjął poprawkę Senatu do nowelizacji prawa prasowego i zmiana czeka już tylko na podpis głowy państwa. Jak czytamy na oficjalnej stronie Prezydenta RP, Andrzej Duda 15 listopada 2017 roku podpisał dokument.

„Nowelizacja wprowadza po stronie dziennikarza obowiązek poinformowania osoby udzielającej informacji o prawie do autoryzacji oraz udostępnienia jej tekstu dosłownie cytowanej wypowiedzi w celu dokonania autoryzacji” – czytamy w informacji na temat zmian opublikowanej na stronie prezydent.pl.

Ustawa określa także termin dokonania autoryzacji. W przypadku dzienników rozmówca będzie miał na nią sześć godzin od momentu otrzymania tekstu, a czasopism – 24 godziny.

„W przypadku niedokonania lub odmowy dokonania autoryzacji w określonych terminach, wprowadza się domniemanie autoryzacji bez zastrzeżeń” – brzmi treść poprawki.

Ustawa przewiduje również, że opublikowanie wypowiedzi bez umożliwienia osobie udzielającej informacji dokonania autoryzacji na ustawowych zasadach jest wykroczeniem, a nie przestępstwem, i podlega karze grzywny. Wyjątkiem będzie sytuacja, kiedy dana osoba opublikuje wypowiedź identyczną z udzieloną przez cytowanego rozmówcę – wówczas nie podlega karze.

Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia.

Więcej informacji można znaleźć na stronie. (pp)

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj