Promocja regionów: brak pieniędzy zmusza do szukania zaskakujących rozwiązań

dodano: 
01.06.2015
komentarzy: 
0

W budowaniu marki miasta, jak w przypadku każdej innej, podstawą jest stworzenie spójnej strategii promocji. O najciekawszych przykładach promocji miejsc czytamy w miesięczniku Press.

Jacek Sadowski, prezes agencji Demo Effective Launching, podkreśla, że do przygotowania strategii trzeba się dobrze przygotować i poznać dane miejsce. Jak zdradza, badają szerokość ulic, wiatr czy ciśnienie, gwarę oraz legendy. Spójna koncepcja miejsca jest punktem wyjścia do budowania marki. Równolegle należy wyznaczyć kierunki rozwoju i promocji – stworzyć spójne z wizją miejsca kampanie czy eventy. Łukasz Wilczyński, CEO Planet PR, zwraca z kolei uwagę, że ważna jest ciągłość i konsekwencja, a w Polsce zmiany logo czy nawet całej strategii są zbyt częste. Dodaje również, że markę regionu budują mieszkańcy – trzeba ich więc zaangażować w promocję miejsca.

Pochwały za kreowanie marki zbiera Łódź. Doceniana jest nie tylko kreatywna wizja, lecz także konsekwencja w działaniach promocyjnych. Markę miasta budowały akcje takie jak „Czy wiesz, że” informująca mieszkańców o rzeczach wymyślonych w Łodzi, rozgłos przyniosła też akcja „Promocja marki Łódź – Centrum Pomysłów Kreatywnych”, sukcesem okazała się także realizowana w 2014 roku kampania „Łódź pozdrawia”. Jedną z mocniejszych marek miejsca jest Poznań, który pokazał się jako prężnie rozwijający się ośrodek akademicko-biznesowy. Eksperci chwalą zwłaszcza Konsorcjum Marki Poznań, w skład którego wchodzą największe firmy działające w mieście. Robert Stępowski uważa, że bezkonkurencyjny pod względem promocji i budowania marki jest Gdańsk. Jego zdaniem miastu udało się połączyć historię z nowoczesnością.

Jak czytamy, Kraków wydaje się marką, która nie musi się promować – nie może narzekać na brak turystów, kojarzy się z wydarzeniami kulturalnymi. Ostatnio Kraków zaistniał w branży eventowej dzięki działalności ICE Kraków, rozwinął się też w kierunku branży targowej i może stanowić konkurencję dla Warszawy. W promocji województw świetnie radzi sobie Świętokrzyskie – ocenia Wilczyński. Uważa, że region dobrze buduje markę od wewnątrz poprzez angażowanie w działania biznesu, organizacji i innych podmiotów. Jarosław Panek, rzecznik Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego zauważa, że budowanie marki miasta zaczęło się od product placementu w serialu „Ojciec Mateusz”. „Nie mamy tyle pieniędzy na promocję, co korporacje, więc musimy szukać rozwiązań kreatywnych, zaskakujących, pierwszych” – wyjaśnia Panek.

Lubelskie z kolei doceniono za eksponowanie wschodniego pochodzenia i współpracę z przedsiębiorcami przy promowaniu lokalnych produktów – czytamy dalej. W promocji wykorzystano atrybut przestrzeni – strategię osadzono w tożsamości miejsca. Przekaz skierowany do mieszkańców dużych miast niósł obietnicę wypoczynku i relaksu.

Agnieszka Roszek, autorka artykułu, zauważa, że promocja miast idzie w coraz lepszym kierunku: urzędnicy biorą udział w szkoleniach i konferencjach, a w działania angażują się także mieszkańcy. (mb)

 

Źródło: Press, Geny miasta, Agnieszka Roszek, 01.06.2015

X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin