.

 

Propalestyńskie organizacje z Harvardu krytykowane za opublikowanie antysemickich treści

dodano: 
22.02.2024
komentarzy: 
0

Uniwersytet Harvarda oraz jego tymczasowy rektor Alan Garber potępili antysemicką karykaturę udostępnioną przez trzy propalestyńskie kolektywy kampusowe – przekazuje edition.cnn.com. Materiały zostały już usunięte, a organizacje przeprosiły za ich publikację – dowiadujemy się. 

Jak czytamy, studenckie stowarzyszenia – Harvard Faculty and Staff for Justice in Palestine, Harvard Undergraduate Palestine Solidarity Committee oraz African American Resistance Organization – udostępniły w swoich mediach społecznościowych grafikę, którą Garber
określił jako „rażąco nieodpowiedzialną i głęboko obraźliwą”. 

Karykatura przedstawia rękę z gwiazdą Dawida i znakiem dolara trzymającą pętle na szyjach osób, które „zdają się być bokserem Muhammadem Alim i byłym prezydentem Egiptu Gamalem Abdelem Nasserem” – dowiadujemy się. 

Jak czytamy, Harvard Undergraduate Palestine Solidarity Committee i African American Resistance Organization wydały wspólne oświadczenie na Instagramie. Napisały, że opublikowanie grafiki było błędem stanowiącym „połączenie ignorancji i niewystarczającego nadzoru treści”. Stwierdziły również, że karykatura „nigdy nie powinna była zostać opublikowana”. „Z całego serca przepraszamy za ogromną krzywdę, jaką wyrządziliśmy” – przyznały. 

Źródło informuje, że grupa Harvard Faculty and Staff for Justice in Palestine również przeprosiła za rozpowszechnianie „przestarzałego” i „obraźliwego” obrazu. „Przepraszamy za krzywdę, jaką spowodowały te zdjęcia i w żaden sposób ich nie akceptujemy" – napisała organizacja.

Garber powiedział, że Harvard ma zamiar zbadać zaistniałą sytuację w celu ustalenia osób odpowiedzialnych za incydent. Podkreślił, że uczelnia sprawdzi, czy potrzebne jest podjęcie dalszych kroków w sprawie. Wyraził również sprzeciw wobec „form ekspresji, które demonizują jednostki z powodu ich religii, rasy, narodowości lub innych aspektów ich tożsamości" – czytamy.

Autor artykułu Chris Isdore napisał, że karykaturę skrytykowała również Komisja ds. Edukacji i Siły Roboczej Izby Reprezentantów. „Ten odrażający antysemityzm nie powinien mieć miejsca w naszym społeczeństwie, a tym bardziej na wydziale Harvardu” – przekazał organ w poście na X. 

Isidore wspomina także o tym, że Garber przejął funkcję tymczasowego rektora po zwolnieniu tego stanowiska przez Claudine Gay w styczniu 2024 roku. Głównym powodem odejścia ówczesnej zarządzającej uczelnią miała być niewystarczająca reakcja na antysemityzm, który pojawił się na Harvardzie. Sytuacja skłoniła wówczas niektórych darczyńców do wycofania wsparcia finansowego dla uniwersytetu. (an)

Źródło:

edition.cnn.com, Harvard denounces ‘profoundly offensive’ antisemitic image circulated by pro-Palestinian campus groups, Chris Isidore, 21.02.2024
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin