.

 

Przemysław Kołak: w PR bez zmian

dodano: 
08.03.2013
komentarzy: 
1

Karierę w PR najlepiej zacząć od spółek Skarbu Państwa. A jak dobrze zarobić w PR? Trzeba założyć swoją działalność, ale tylko w Warszawie - pisze Przemysław Kołak, strategy director w Testa Communications, w komentarzu do raportu PRoto.pl o wynagrodzeniach.

Przeglądając raport wynagrodzeń w branży PR nasuwa się kilka wniosków:

W PR bez zmian. Jest to zarówno pozytywny, jak i negatywny objaw. Negatywny, bo branża się nie rozwija. Pozytywny, bo może świadczyć o względnej stabilizacji, a tym samym o poczuciu bezpieczeństwa pracowników, jednak nie zawsze o ich rozwoju. Na dynamicznym rynku występuje większa rotacja kadr, co przekłada się na wzrost płac (podaż pracy jest większa niż popyt) oraz na rozwój pracowników (pracodawcy muszą więcej inwestować w pracowników, aby ich zatrzymać). Jeśli przez kilka ostatnich lat, a to pokazują te badania, sytuacja jest stabilna, to raczej nie należy się spodziewaj się drogi PR-owcu, że twoje dochody w najbliższym czasie wzrosną. Czego oczywiście ci nie życzę.

W większości przypadków różnice w zarobkach, w porównaniu do lat ubiegłych, wahają się w granicach błędów statystycznych, przez co, aby wydobyć pogłębione informacje, trzeba by te dane wzbogacić o kolejne badania (np. focusy czy IDI), bądź też zestawić je z innymi analizami (wynagrodzenia w branżach zbliżonych np. dziennikarstwo czy marketing, wydatki na komunikację, ilość organizowanych przetargów, ilość pozyskanych klientów przez firmy PR, ogólna sytuacja ekonomiczna w kraju i na świecie etc.). W obecnej sytuacji wyciąganie głębszych wniosków jest trudne i łatwo o nadinterpretację. Nie wiemy bowiem, czy agencje pracują na mniejszych czy większych budżetach. Jeśli na mniejszych, to dlaczego nie obniżają płac, a nawet inwestują w rozwój pracowników? Jeśli na większych, to dlaczego nie podnoszą wynagrodzeń? Jeśli czekają z tym, to dlaczego? Itd. itd. Zapewne, wkrótce ktoś, być może Pretendent wspólnie z PRoto, dokonają takiego zestawienia, co rzuci więcej światła na obraz wynagrodzeń w PR.

Jeśli chcesz zacząć karierę w PR, to tylko zaczynając od spółki Skarbu Państwa. Do pewnego pułapu, tam za swoją pracę otrzymasz najwięcej. Jak już zdobędziesz doświadczenie, to idź na swoje i załóż własną działalność gospodarczą. Wtedy dopiero będziesz mógł dobrze zarobić. Jednak jeśli już zdecydujesz się na założenie firmy PR, to tylko w Warszawie. Niestety, poza stolicą możesz mieć problemy, aby utrzymać się na rynku (czego również ci nie życzę).

Telefon służbowy 63 proc., laptop 50 proc... To naprawdę dziwne, że w dalszym ciągu te narzędzia traktowane są za „gratyfikację pracownika”...

Bardzo cieszy wysoki wskaźnik szkoleń i wyjazdów integracyjnych (było nie było w dość trudnych czasach). Może nie zwiększamy wynagrodzeń, ale na pracownikach nam zależy. I bardzo dobrze, bo polscy PR-owcy to prawdziwi fachowcy!

Kiedy w końcu pracownicy PR zaczną dostawać premie?! Przecież te działania można w bardzo prosty sposób mierzyć. Stawianie i realizacja celów daje poczucie tworzenia, wpływania na rzeczywistość i spełnienia.

  Przemysław Kołak, strategy director w Testa Commnications.

  komentarzy:
  1

  Komentarze

  (1)
  Dodaj komentarz
  16.03.2013
  17:43:14
  Bartłomiej Jusz...
  (16.03.2013 17:43:14)
  Pytanie jest dość proste - jaka agencja, tak naprawdę była się w stanie wybić, będąc spoza Warszawy?
  Graficzne pułapki CAPTCHA
  Wprowadź znaki widoczne na obrazku.
  X

  Zamów newsletter

   

  Akceptuję regulamin