.

Rada Etyki PR wydała stanowisko w sprawie tzw. ukrytej reklamy

dodano: 
14.12.2016
komentarzy: 
0

W ostatnich latach powstały nowe formy specjalnej reklamy takie jak: dodatki tematyczne i wydawnicze w prasie, obejmowanie patronatem określonych tematów, a także oznaczanie materiałów nazwą „materiał specjalny” i inne postaci ukrytej reklamy (reklamy natywnej). W związku z tym Rada Etyki Public Relations apeluje do branży public relations, komunikacji marketingowej oraz wydawców mediów w celu zwiększenia transparentności, rzetelności i odpowiedzialności - i tym samym do podniesienia poziomu standardów etycznych całej branży zajmującej się komunikacją.

W przypadku ogłoszeń reklamowych w prasie, których struktura przypomina teksty redakcyjne (także w szacie graficznej) REPR zwraca uwagę, by tekst był wyraźnie oznaczony jako reklama. W związku z tym czcionka podstawowa i czcionka tytułowa powinna wyraźnie różnić się od czcionek stosowanych w redakcyjnej części danego medium tak, aby czytelnik mógł odróżnić tekst reklamowy od tekstu odredakcyjnego. Dotyczy to również opłacanych dodatków.

Wszelkie dodatki wydawnicze, wkładki tematyczne do prasy przygotowywane przez redakcję na zlecenie sponsorów (często nazywane dodatkami specjalnymi), należy odpowiednio oznaczyć jako materiał reklamowy lub sponsorowany.

REPR apeluje też do wydawnictw, by te wycofały się z praktyki proponowania podmiotom zamawiającym zamieszczania tekstów płatnych – w formie wywiadów, artykułów na stronach redakcyjnych gazet. „Praktyka taka jest wysoce naganna, ponieważ wprowadza czytelników w błąd, podważa zasady odpowiedzialnego dziennikarstwa i rzetelnego realizowania zadań przez specjalistów public relations” – czytamy w oświadczeniu.

Działanie Rady Etyki Public Relations koordynuje Związek Firm Public Relations.

Pełna treść stanowiska znajduje się na stronie Rady Etyki PR. (mw)

X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin