Rada Przemysłu Spotkań i Wydarzeń apeluje do rządu o wprowadzenie nowych rozwiązań

dodano: 
20.10.2020
komentarzy: 
0

Rada Przemysłu Spotkań i Wydarzeń pisze list do przedstawicieli Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii, w którym apeluje o wprowadzenie nowych rozwiązań dla swojego sektora. Przedstawiciele branży opisują też obecną sytuację rynku, jaką wywołała pandemia koronawirusa.

Czytaj także: Powstała Rada Przemysłu Spotkań i Wydarzeń

Jak czytamy na początku dokumentu, rynki m.in. wydarzeń, konferencji, spotkań B2B, targów, turystyki przyjazdowej i biznesowej, hoteli biznesowych oraz firm scenotechnicznych i scenograficznych zostały ponownie zatrzymane. Rozporządzenie z 16 października 2020 roku, które rząd wprowadził w ramach walki ze wzrostem zachorowań na COVID-19, uniemożliwiło prowadzenie działalności gospodarczej w wymienionych sektorach.

Rada zwraca również uwagę, że po marcowym lockdownie branży nie udało się przywrócić działalności operacyjnej, więc jej obecna sytuacja jest „dramatyczna”. Sektor nie został także objęty rządowymi programami wsparcia, takimi jak Bon Turystyczny, Fundusz TFZ, „mikrotarcza dla turystyki” czy świadczeniem postojowym. „Nadszedł czas – podobnie jak w marcu 2020 roku – na podjęcie pilnych i skutecznych działań. W odróżnieniu do marca br. działania powinny być jednak skierowane sektorowo – do najbardziej poszkodowanych gałęzi gospodarki oraz podmiotowo – do firm dotkniętych największym spadkiem obrotów” – stwierdza w liście rada.

Kolejno przedstawiciele branży zaapelowali do rządu o podjęcie konkretnych działań. Rada postuluje m.in.: o spotkanie z przedstawicielami Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii, dopłatę do wynagrodzeń i świadczenie postojowe na trzy miesiące dla wybranych firm, przedłużenie o trzy miesiące zwolnienia z ZUS, obniżenie wysokości zwrotu subwencji do Polskiego Funduszu Rozwoju, uruchomienie Funduszu Zwrotów za wydarzenia lub spotkania B2B, odroczenie kredytów i leasingów o kolejne pół roku, wprowadzenie bonu na spotkania lub wydarzenia, obniżenie stawki VAT i możliwość odliczania kosztów organizowanych wydarzeń. Branża apeluje też o umożliwienie organizacji eventów i spotkać (targi, konferencje, kongresy) na takich samych zasadach, jak wydarzenia kulturalne oraz zwraca uwagę na błąd w rozporządzeniu, który eliminuje wydarzenia online w strefie czerwonej.

Dodatkowo rada podkreśla, że konieczne jest szybkie stworzenie przekazu medialnego, w którym poinformuje się o podjęciu kolejnych, wspólnych kroków w stronę wypracowania nowych form wsparcia dla branży.

W końcowej części dokumentu rada zaprasza adresatów do publicznego spotkania online, którego celem byłoby ustabilizowanie emocji branży.

List został zaadresowany do przedstawicieli MRPiT: Jarosława Gowina, wicepremiera oraz szefa resortu, Andrzeja Gut-Mostowego, sekretarza stanu, Rafała Szlachty, dyrektora departamentu turystyki, oraz Dominika Borka, zastępcy dyrektora departamentu turystyki. (ak)

X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin