.

 

Radio Nowy Świat zmaga się z pierwszym kryzysem wizerunkowym?

dodano: 
11.08.2020
komentarzy: 
0

Prezes Radia Nowy Świat rezygnuje ze stanowiska po krytyce, jaka spadła na rozgłośnię po opisaniu zatrzymania Margot. Użytkownicy sprzeciwiali się użyciu niepoprawnej formy gramtycznej wobec aktywistki, a szef spółki, Piotr Jedliński, uznał to za „uderzanie w wolność mediów”.

Sprawa związana jest z aresztowaniem aktywistki LGBT, znanej jako Margot (jest to osoba niebinarna, przedstawiana przez policję jako Michał Sz.), które miało miejsce 7 sierpnia 2020 roku w Warszawie. W serwisie informacyjnym Radia Nowy Świat – nowo powstałej stacji radiowej, założonej przez byłych dziennikarzy i fanów Trójki – podczas opisywania zatrzymania użyto formy męskoosobowej i Margot nazwano „aktywistą”. Określenie nie spodobało się wielu słuchaczom wspierającym społeczność LGBT.

screen

screen

Źródło: facebook.com/RadioNowySwiat

W odpowiedzi na krytykę post na Facebooku zamieścił prezes radia, Piotr Jedliński (wpis zniknął już z profilu Jedlińskiego, ale jego treść w formie screenshotów zamieszczana jest przez użytkowników na facebookowym profilu Radia Nowy Świat). „Jeżeli Margot oraz akolici tak bardzo apelują o poszanowanie wolności, to dlaczego nie szanują wolności mediów oraz mojej, jako osoby? Dlaczego chcą mi na siłę narzucić sposób postrzegania świata, zmuszając, żebym określał kogoś, kogo odbieram jako mężczyznę, zaimkami żeńskimi?” – pisał Jedliński. „Trwa zmasowany atak, któremu się nie poddam (…) Zapraszam opluwających na korepetycję z wolności” – przekazywał szef radia.

screen

Źródło: facebook.com/RadioNowySwiat

Niedługo później Jedliński zdecydował się na publikację kolejnego wpisu. Tłumaczył, że odpowiadając na zarzuty, chciał bronić niezależności radia, ale nie zamierzał wspierać prześladowania mniejszości przez władze. „Nie wycofując się z wiary w wartości bycia niezależnym, w dzisiejszym konflikcie między prześladującymi i prześladowanymi jestem po stronie prześladowanych” – pisał prezes radia.

screen

Źródło: facebook.com/piotr.mordred.jedlinski

Wypowiedzi prezesa wywołały jeszcze większą falę krytyki. Internauci m.in. zwracali uwagę, że Jedliński nie użył słowa „przepraszam”.

screen

screen

screen

screen

screen

Źródło: facebook.com/piotr.mordred.jedlinski

Do sprawy postanowiło odnieść się także Radio Nowy Świat w oświadczeniu na Facebooku. „Zastosowana przez nas forma męskoosobowa (»aktywista«) w odniesieniu do Margot była nieintencjonalnym błędem, który w żadnej mierze nie definiuje stanowiska Radia Nowy Świat wobec wspomnianych osób i wydarzeń. Nasz zespół składa się z osób zróżnicowanych pod względem wieku, przekonań, koloru skóry oraz orientacji seksualnej i jesteśmy świadomi, że to właśnie różnorodność stanowi siłę Radia Nowy Świat. W tym kontekście pragniemy podkreślić, że wpis Piotra Jedlińskiego jest jego prywatną opinią” – czytamy w poście. „Państwa błyskawiczna reakcja na użycie przez nas niewłaściwych określeń buduje w nas poczucie wyjątkowej odpowiedzialności, którą wzięliśmy na swoje barki, decydując się na relacjonowanie dramatycznych wydarzeń mających miejsce na ulicach wielu miast w Polsce” – przekazało radio na Facebooku. Jak zwrócili uwagę internauci, pod oświadczeniem nie podpisał się Piotr Jedliński.

screen

screen

screen

screen

Źródło: facebook.com/RadioNowySwiat

Dzień później na facebookowym profilu radia pojawiła się informacja, że Piotr Jedliński zrezygnował z funkcji prezesa.

screen

Źródło: facebook.com/RadioNowySwiat

Informacja ta podzieliła jednak internautów. Niektórzy uważali, że jest dobry krok w stronę ratowania radia; inni uznali dymisję za przesadę i naruszenie wolności słowa.

screen

screen

sceen

screen

screen

Źródło: facebook.com/RadioNowySwiat

(ak)

Zdjęcie główne: facebook.com/RadioNowySwiat

X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin