.

 

Raport Edelmana „A World in Trauma”: Pracownicy są najważniejszymi interesariuszami biznesu

dodano: 
25.05.2021
komentarzy: 
0

Ponad rok po wybuchu pandemii COVID-19 firma Edelman przygotowała specjalny raport Edelman Trust Barometer „A World in Trauma”. Wynika z niego, że biznes przejmuje zobowiązania rządu, a przywódcy społeczni nie cieszą się zaufaniem. Pracownicy są obecnie najważniejszymi interesariuszami firm, rosną także ich oczekiwania względem biznesu – czytamy w badaniu.

Wyzwaniem, przed którym stoi świat po roku pandemii, jest powrót do normalności – możliwy dzięki szczepieniom. Jak czytamy w badaniu, spowoduje to zmiany w stylu pracy – który z dominującego wcześniej trybu home office zmieni się w pracę hybrydową lub wyłącznie w biurach i zakładach pracy. Czy jesteśmy na to gotowi i jakie w związku z tym mamy oczekiwania wobec pracodawców – nad tym pochylili się twórcy raportu.

Pracownicy są obecnie najważniejszymi interesariuszami firm – podkreślają twórcy raportu. Okazuje się, że 40 proc. badanych ocenia ich jako najważniejszych dla biznesu, który ma osiągnąć długoterminowy sukces. Zatrudnieni mają też coraz wyższe oczekiwania wobec biznesu, szczególnie jeśli chodzi o zaangażowanie w kwestie społeczne: dla 84 proc. ważne jest zaangażowanie w tematy związane z niechęcią do szczepień, dla 81 proc. – ze zmianami klimatu, a dla 79 proc. z automatyzacją.

Czytaj także: Przekonać nieprzekonanych. O komunikacji na temat szczepień

Sprawdzianem dla przedsiębiorstw będzie powrót do pracy stacjonarnej – wynika z badania. Od firm oczekuje się przejęcia roli lidera w obszarach takich jak szkolenia uzupełniające, rozwój kompetencji, czy innowacje, przy jednoczesnym zaangażowaniu społecznym i na rzecz zrównoważonego rozwoju.

„Powroty do biur i zakładów pracy to duże wyzwanie dla pracowników, ale także dla pracodawców. Ludzie oczekują, że ich przełożeni zrobią wszystko, by praca w miejscu zatrudnienia była bezpieczna, ale liczą także na to, że w tej nowej rzeczywistości warunki pracy będą bardziej elastyczne” – komentuje Jarosław Bańda, Managing Director w firmie Lighthouse, która jest wyłącznym przedstawicielem sieci Edelman w Polsce. „Jak pokazuje najnowsze badanie Edelman Trust Barometer pracownicy z jednej strony ufają swoim pracodawcom, ale z drugiej mają wobec nich dużo większe wymagania i liczą na ich wsparcie i wyrozumiałość. Firmy czeka więc wiele wyzwań związanych nie tylko z decyzjami biznesowymi, ale także tych w wymiarze komunikacyjnym” – dodaje ekspert.

Obawy związane z wirusem nie ustały. 65 proc. respondentów wciąż ma „nastawienie pandemiczne” i nawet osoby zaszczepione nie czują się bezpiecznie przy powrocie do zwyczajnych aktywności. Blisko siedem na dziesięć osób obawia się natomiast kolejnej pandemii.

Pandemia spowodowała także kryzys związany ze zdrowiem psychicznym i zatrudnieniem – 55 proc. respondentów uznało, że jednym z najgorszych negatywnych skutków w ich przypadku są zwiększone problemy ze zdrowiem psychicznym oraz „utrata pracy, na którą już nigdy więcej nie będą mieli szansy.

Biznes przejmuje zobowiązania rządu w walce z pandemią – czytamy dalej. Autorzy raportu podkreślają, że społeczeństwa na całym świecie są zmęczone długością trwania pandemii. Na początku kryzysu zdrowotnego większość ludzi wierzyła, że ich rządy są tymi instytucjami, które są w stanie tak zarządzać zasobami, by pokonać epidemię. Jednak zaufanie to spadło, a obywatele poczuli rozczarowanie w obliczu utraty pracy i doniesień o ofiarach śmiertelnych.

W styczniu 2021 roku to biznes wzbudzał największe zaufanie i był uznawany za jedyną instytucję zarówno etyczną, jak i kompetentną. Według 60 proc. badanych ich kraj nie poradzi sobie z wyzwaniami, przed którymi teraz stoi, bez zaangażowania przedsiębiorstw. „To właśnie biznes uważany jest za czynnik działający lepiej niż rząd w doprowadzaniu do wzrostu gospodarczego oraz tworzenia miejsc pracy (10 pkt. różnicy), w odpowiedzi na COVID-19 (5 pkt. różnicy) i w zabezpieczaniu jakości informacji (5 pkt. różnicy)” – czytamy w raporcie. Od stycznia 2021 roku zaufanie do biznesu zwiększyło się w stosunku do zaufania do rządu w 11 z 14 państw – pokazuje badanie.

Rząd nie budzi zaufania w 10 z badanych 14 krajów – czytamy. Okazuje się, że przywódcy rządów są postrzegani jako mniej uczciwi niż rok temu. Według 23 proc. respondentów postrzeganie przywódców rządowych znacznie się pogorszyło. Zaufanie do rządu spadło z 65 proc. w maju 2020 roku do 58 proc.

Badani twierdzą, że partnerstwo publiczno-prywatne ma kluczowe znaczenie dla rozwiązania problemu pandemii. Prawie 50 proc. badanych uważa, że partnerstwo publiczno-prywatne bądź partnerstwo z przywódcami rządowymi i innymi organizacjami powinno być wyższym priorytetem dla szefów firm. 64 proc. wierzy, że dzięki temu „pandemia w końcu doprowadzi do cennych innowacji wpływających na to, jak żyjemy, pracujemy i traktujemy się wzajemnie” .

Na rekordowo niskim poziomie jest nadal zaufanie do kanałów informacyjnych – najniższym obdarzane są media społecznościowe (34 proc.), dalej znalazły się media tradycyjne (52 proc.) i wyszukiwarki (53 proc.).

O badaniu:

Raport powstał na podstawie ankiet przeprowadzonych na początku maja 2021 roku w 14 krajach wśród 16.800 respondentów (w tym m.in. we Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych).

X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin