Raport IMM: „500 zł na dziecko”? Polacy w sieci zadowoleni z ustawy PiS

dodano: 
19.02.2016
komentarzy: 
0

W ciągu ostatnich 2 miesięcy w portalach internetowych i w mediach społecznościowych Polacy użyli słów „500 złotych na dziecko” ponad 48 tysięcy razy. Szansę na kontakt z publikacją na ten temat miało ponad 58 mln osób. Ponad połowa zabarwionych emocjonalnie informacji miała wydźwięk pozytywny – wynika z analizy Instytutu Monitorowania Mediów.

Jednym z głównych założeń programowych rządu Prawa i Sprawiedliwości była obietnica „500 złotych na dziecko”. Premier Beata Szydło w swoim expose zapowiadała, że będzie to najważniejszy projekt nowego rządu. Poprawa sytuacji demograficznej w Polsce, zmniejszenie obciążenia finansowego związanego z wychowaniem dzieci - to najczęściej deklarowane cele wprowadzanych zmian, wobec których internauci nie pozostali obojętni. Na temat ustawy wypowiadali się zarówno eksperci, jak i sami beneficjenci. Wśród 48 tys. publikacji, które pojawiły się między 15 grudnia a 15 lutego, najwięcej o programie mówiło się na Facebooku, gdzie ukazało się 55  proc. wszystkich informacji na ten temat.

„Kto zapłaci 500 zł na dziecko?”, „Kto dostanie pieniądze?”,” „Czy i gdzie mogę się ubiegać?” - to najczęściej zadawane pytania w mediach społecznościowych oraz na forach internetowych. Wątpliwości zaowocowały ponad 744 tysiącami różnego rodzaju interakcji: internauci „lubili”, udostępniali lub komentowali zamieszczane w sieci publikacje na ten temat. Słowa „500 zł na dziecko” najczęściej padały 12 lutego, czyli w dniu uchwalenia ustawy wprowadzającej program 500 plus. Wśród serwisów informacyjnych, o obietnicy rządu premier Szydło najczęściej wspominano wtedy na stronach Fakt.pl, Wiadomości.Onet.pl, Wyborcza.pl oraz w internetowym wydaniu „Super Expressu”.

„Dziecko to nie koszt, to inwestycja”
„Dziecko to nie koszt, to inwestycja” - zdanie to zdaje się podzielać większość uczestników internetowej dyskusji. Z badania IMM wynika, że aż 61 proc. wszystkich zabarwionych emocjonalnie publikacji, w których padały słowa „500 zł na dziecko”, miało wydźwięk pozytywny. Zwolennicy zauważają, że część osób niechętnych programowi dodatkowe finansowanie postrzega stereotypowo, np. przez pryzmat rodzin patologicznych i tego, że pieniądze zostaną wykorzystane w niewłaściwy sposób. Jednak sami zainteresowani podkreślają: „Wypraszam sobie żeby nazywać mnie i innych patologią, pracuje przy czwórce dzieci to jeszcze mało, że kobiety takie jak ja zostaną w końcu docenione, że nie będę musiała wybierać, co najpierw kupić jedzenie ,leki czy buty dla dzieci i tu nie ma mowy o piciu, jak też inni uważają, że jeżeli biedniejsi, to zaraz patologia ZASTANÓWCIE SIĘ, CO MÓWICIE” – czytamy w jednej z opinii zamieszczonych w mediach społecznościowych. „W realu ludzie bardzo czekają na te 500 zł, bo to są nowe buty, książki do szkoły, kurtka, drugie śniadanie a nie żadna wóda i piwo”  - zaznacza kolejny internauta.

39 proc. wpisów o zabarwieniu emocjonalnym, w których padają słowa „500 złotych na dziecko”, ma negatywny wydźwięk. W dyskusji przeważają argumenty dotyczące problemów gospodarczych państwa związanych z finansowaniem obietnicy. „Program 500 Plus nie będzie wybaczony przez pokolenia Polaków, spowoduje poważny chaos gospodarczy, demograficzny i na rynku pracy”, „Mdło już się robi jak się słyszy o tym 500+. .Rząd nie robi nic innego tylko całą uwagę skupia na tym, aby wywiązać się z tej obietnicy i myśli jak tu wykombinować, by pokryć je kosztem innych”, „To są kpiny z ludzi, którzy pracują i płacą podatki. Mam dwoje prawie dorosłych dzieci, nigdy nie dostałam złamanego grosza od naszego państwa” – to niektóre z nieprzychylnych komentarzy.


Realizacja obietnicy - według wyliczeń PiS - w 2016 roku będzie kosztować około 21,6 mld złotych. W kolejnych latach kwota ta ma wzrosnąć dodatkowo o 2,5 mld złotych.
Krytycznie na temat finansowania wypowiadali się politycy oraz ekonomiści na Twitterze. Politycy opozycji komentowali problemy związane z budżetem oraz możliwym finansowaniem obietnicy przez samorządy.

500 złotych na kota!
W kontekście internetowych debat o programie „500 zł na dziecko” jak zwykle nie zabrakło satyry. Na Facebooku dużą popularnością cieszy się wydarzenie „500 zł na każdego kota”. Jak możemy przeczytać na stronie, „W związku z ciągle powracającym tematem obietnic rządowych dopłat do dzieci, żądamy dopłat do każdego kota!!! Kot to również nieprzespane noce i wydatki - karmy, żwirki”. Wśród innych facebookowych żądań pojawił się m.in. postulat o  „500 zł na drugi i kolejny rower w rodzinie”.

 

Debata pod hasłem „500 zł na dziecko” wzbudza wiele emocji. Internauci na różne sposoby próbują wyrazić swoje zadowolenie lub sprzeciw. Raz rzeczowym argumentem, innym razem – memem.

Autor badania: Monika Tomsia, Manager ds. PR i Małgorzata Kilian, Asystent ds. PR,  Instytut Monitorowania Mediów

komentarzy:
0
Graficzne pułapki CAPTCHA
Wprowadź znaki widoczne na obrazku.
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin