Raport: Kreatywność w PR. Storytelling światowym trendem

dodano: 
02.12.2015
komentarzy: 
0

Creavity in PR 2015 to badanie obejmujące 500 agencji i respondentów indywidualnych z 35 krajów, przygotowane przez firmę szkoleniową Now Go Create i specjalistów z globalnej sieci H+K Strategies. Raport ukazuje się po raz czwarty. Pytania dotyczyły najważniejszych obszarów związanych z szeroko pojętą kreatywnością, nad którymi powinny pracować firmy zajmujące się PR-em.

Kreatywność stosowana

Blisko 1/5 ankietowanych odpowiedziała, że gdyby byli klientami, zwróciliby uwagę na większą kreatywność w zakresie tworzenia treści marketingowych, zintegrowanych koncepcji (17 proc.), planowania (16 proc.) i storytellingu (15 proc.).

„Wyniki badania obrazują moje własne przekonanie, że kreatywność jest ważna na każdym etapie: od wymyślania pomysłu po szlifowanie wszystkich szczegółów końcowej zawartości. Przy czym, „kreatywność stosowana” nie jest wynikiem starania jednej osoby czy działu, ale powinna być częścią kultury organizacji i sposobem pracy” - komentuje wyniki raportu Claire Holden, dyrektor kreatywna H+K Strategies Londyn.

Globalne trendy

W rankingu trendów, które są wykorzystywane w kreatywnej pracy PR-owców, prym wiedzie storytelling (83.5 proc). Ponad połowa ankietowanych wskazała przejrzystość i autentyczność marki oraz komunikację wizualną jako ważne narzędzia promocji. 49 proc. uznało za istotny nurt promowanie marek poprzez zaangażowanie społeczne, a 34 proc. wskazało na marketing immersyjny obejmujący różnorodny, spójny komunikat skierowany do klienta.

„ Umiejętność sprawnego posługiwania się obrazami w storytellingu nigdy nie była tak istotna. Mózg przetwarza tego typu informacje, 60 tys. razy szybciej niż tekst. Wszyscy znamy siłę oddziaływania ikonicznych fotografii reporterskich, wizualny storytelling na rzecz marek, działa dokładnie na tej samej zasadzie. Dzięki temu, jesteśmy w stanie przykuć uwagę odbiorcy zalanego morzem informacji oraz szybciej i bardziej emocjonalnie zaangażować go w to, co mamy do przekazania” - komentuje w artykule Candace Kuss, dyrektor strategii społecznych w H+K Strategies Londyn.

Siła storytellingu

Ankietowani w odpowiedzi na to, co jest najlepszym nośnikiem dobrej pracy PR-owej również najczęściej wymieniali storytelling (71 proc. ). Na kolejnych miejscach znalazło się planowanie (57 proc.), zaangażowanie emocjonalne klientów (47 proc.), tworzenie zawartości (38 proc.), nastawienie na cel (21 proc.) i rezultaty (14 proc.) - czytamy.

„W naszej branży wszystko zaczyna się od celu klienta – to jest podstawowy czynnik, na którym opieramy pomysły, które finalnie budują markę tegoż klienta. Zawsze wysoko w rankingu stawiamy analizę danych, by upewnić się czy nasze koncepcje są właściwe i na czasie. Storytelling i tworzenie contentu stają się sposobami na wprowadzenie  pomysłów w życie” - podkreśla

Simon Shaw, szef zespołu kreatywnego H+K Center.

Jak nagrodzić kreatywność?

W tegorocznym raporcie zadano pytanie, skierowane zarówno do klientów, jak i do agencji, o to, jak firmy PR-owe powinny być wynagradzane za swoje pomysły.

Co ciekawe, obie strony wskazały na pierwszym miejscu opcję „ ustanowienia honorarium od idei”, sugerując, że takie innowacyjne podejście w temacie finansowania, zachęci agencje do rozwijania konceptów i będzie sprzyjać kreatywnej postawie całej branży.

Agencje – w odróżnieniu od klientów - stawiają w dużym stopniu na stawki godzinowe. Za taką formą wynagrodzeń jest 34 proc. firm z branży PR i tylko 9 proc. firm, które z ich usług korzystają.

Pełny raport

Źródło:

www.holmesreport.com, Creativity in PR 2015: What drives great work?, Arun Sudhaman, 1.12.2015
komentarzy:
0
Graficzne pułapki CAPTCHA
Wprowadź znaki widoczne na obrazku.
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin