Raport London School of Economics: stowarzyszenia obywatelskie lobbują skuteczniej niż duży biznes

dodano: 
09.04.2015
komentarzy: 
0

London School of Economics porównał skuteczność ruchów społecznych i firm w lobbowaniu unijnych ustawodawców. Podczas gdy stowarzyszenia obywatelskie swoją uwagę skupiają na mobilizowaniu szerokiej opinii, przedstawiciele świata biznesu ograniczają działania jedynie do politycznych elit. Dlatego nie mogą pochwalić się spektakularnymi sukcesami – czytamy.

Wnioski raportu są efektem badań empirycznych przeprowadzonych przez przedstawicieli LSE w  latach 2008-2010. Autorom publikacji posłużyły wówczas przeprowadzone wywiady z urzędnikami Komisji Europejskiej, a także analiza ok. 70 wniosków legislacyjnych zatwierdzonych w tamtych latach przez instytucję. Rozmowy dostarczyły im wiedzy na temat konfliktowych kwestii i stanowisk poszczególnych grup, wywierających nacisk na przedmiot sprawy. Publikacja ujawnia, że to stowarzyszenia obywatelskie skuteczniej niż przedstawiciele biznesu forsują swoje racje. Wyniki badania mogą zaskakiwać, bo jak zauważają autorzy badania, powszechne przekonanie jest takie, że to właśnie lobbing firm ma duży wpływ na politykę legislacyjną UE. Czym spowodowany jest więc sukces stowarzyszeń obywatelskich? Tom Parker,  managing partner w Cambre Associate, w komentarzu do badania tłumaczy, że mają na to wpływ dwa fakty.  Jak zauważa, na liście najpilniejszych rzeczy do umówienia są kwestie związane z ochroną środowiska i prawem konsumentów – a to obszary, za które odpowiadają grupy obywatelskie.

Po drugie, firmom brakuje „naturalnych sojuszników” w unijnym procesie legislacyjnym.  „Gdy grupy obywatelskie inwestują dużo czasu i  energii w mobilizowaniu szerszej opinii, z kolei przedstawiciele biznesu zbyt często ograniczają się jedynie do zdobycia poparcia elit politycznych UE” – kontynuuje Parker.

Autorzy raportu podkreślają jednak, że na sukces projektu integracji europejskiej mają wpływ także działania biznesowe. Na obecnym etapie jednak popularne postrzeganie potęgi biznesowych lobbystów jest  prawdopodobne przeceniane w stosunku do ich rzeczywistego wpływu na prawodawstwo UE. To sygnał dla firm, by w przyszłości skupiły się także na sprawach obywatelskich – podsumowuje Parker. (mw)

Źródło:

blogs.lse.ac.uk, Contrary to popular opinion, business actors are less successful than citizen groups at lobbying EU legislators/ theholmesreport.com, Why Is Business Less Successful Than Citizen Groups At EU Lobbying?
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin