RESPECT Index z nowym składem

dodano: 
17.12.2015
komentarzy: 
0

17 grudnia Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie poinformowała o nowym składzie indeksu spółek odpowiedzialnych społecznie.  Była to już 9. edycja RESPECT Indexu.

W składzie RI znalazły się 23 firmy, w tym, pierwszy raz Bank Ochrony Środowiska. Natomiast spółki KGHM, PGE, PGNiG, PKN Orlen i PZU będą miały największy udział w Indeksie.

Poza nimi, w skład RI weszły Apator S.A., Bank BPH S.A., Bank Handlowy w Warszawie S.A., Bank Millennium S.A., Bank Zachodni WBK S.A., Budimex S.A., Elektrobudowa S.A., Energa SAGPW S.A., Grupa Azoty S.A., Grupa LOTOS S.A., ING Bank Śląski S.A., Lubelski Węgiel Bogdanka S.A., Orange Polska S.A., Pelion S.A., Tauron Polska Energia S.A., Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich KOGENERACJA S.A. Nowo wybrany skład będzie obowiązywał od 21 grudnia 2015 roku.

Respect Index od pierwszej publikacji 19 listopada 2009 roku do grudnia 2015 roku zyskał 31 proc.

„Wyniki tegorocznej edycji potwierdzają, że spółki giełdowe, mimo wymagającej koniunktury, przywiązują dużą wagę do kwestii odpowiedzialnego biznesu. Świadczy o tym liczba zgłoszeń oraz uzyskane przez spółki wyniki badania, które są lepsze niż rok temu. Obserwujemy również coraz większe zainteresowanie tym indeksem wśród polskich i międzynarodowych inwestorów, co mam nadzieję, zwróci uwagę kolejnych spółek na kwestie społecznej odpowiedzialności biznesu” - stwierdził Paweł Tamborski, prezes Zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

RESPECT Index jest pierwszym w Europie Środkowo-Wschodniej indeksem spółek odpowiedzialnych. W jego skład wchodzą polskie i zagraniczne spółki z Głównego Rynku GPW, działające zgodnie z najlepszymi standardami zarządzania w zakresie ładu korporacyjnego (ang. corporate governance), ładu informacyjnego i relacji z inwestorami, a także z uwzględnieniem czynników ekologicznych, społecznych i pracowniczych. Badanie spółek i rewizja składu indeksu są przeprowadzane co roku, w jego drugiej połowie. Skład indeksu wybierany jest spośród największych spółek giełdowych z indeksów WIG20, mWIG40 i sWIG80. Dołączają do niego firmy, które przechodzą trzystopniową weryfikację prowadzoną przez GPW i Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych, w zakresie wyżej wymienionych obszarów, a także audyt prowadzony od pierwszej edycji przez partnera projektu, firmę Deloitte.

komentarzy:
0
Graficzne pułapki CAPTCHA
Wprowadź znaki widoczne na obrazku.
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin