.

 

Dzieci i młodzież coraz bardziej obawiają się o bezpieczeństwo w sieci

dodano: 
24.04.2024
komentarzy: 
0

Coraz więcej dzieci i młodzieży obawia się o swoje bezpieczeństwo w sieci – tak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie ING Banku Śląskiego. Nieletni podejrzewają, że mogli paść ofiarą cyberzagrożeń, m.in. rozprzestrzeniania ich prywatnych zdjęć czy wiadomości – dowiadujemy się. 

Z analizy wynika, że 44 proc. dzieci w wieku 7-12 lat oraz 77 proc. małoletnich w wieku 13-17 lat ma nieograniczony dostęp do internetu. 37 proc. młodszych respondentów korzysta z sieci pod nadzorem rodziców. Jeśli chodzi o ankietowanych reprezentujących starszych internautów – jedynie 17 proc. z nich przyznaje, że dorośli są świadomi ich aktywności w tym zakresie. 

Wyniki badania zwracają uwagę na problem ochrony prywatności dzieci i młodzieży. „Już 20 proc. respondentów w grupie młodszej oraz 27 proc. w grupie starszej przyznaje, że mogło dojść do nieautoryzowanego dostępu do ich zdjęć lub prywatnych wiadomości” – dowiadujemy się. 

Jak czytamy, coraz więcej małoletnich podejrzewa, że ktoś przejął ich konto w aplikacji lub grze. Co piąty małoletni respondent przyznał się do takiego problemu. 15 proc. starszych ankietowanych stwierdza natomiast, że mogło paść ofiarą takiej sytuacji. Dla porównania – w 2023 roku 13 proc. młodzieży w wieku 13-17 lat spotkało się z takim incydentem. 

W obu grupach respondentów wzrósł odsetek osób, które „nie mogą wykluczyć, że ktoś ukradł im prawdziwe pieniądze”. Do takiego wniosku dochodzi co dziesiąty badany. 

Co więcej, aż 20 proc. ankietowanych w obu grupach wiekowych było namawiane do otwierania podejrzanych linków. „Cyberprzestępcy często celowo kierują swoje działania do młodszych internautów, licząc na ich niewielką świadomość zagrożeń” – dowiadujemy się. 

Zmniejszył się również odsetek małoletnich, którzy zwracają się do rodziców o porady dotyczące bezpiecznego korzystania z internetu. W 2023 roku około 80 proc. badanych potwierdziło, że rodzice poruszali z nimi ten temat. „Obecnie w młodszej grupie z rodzicami o cyberbezpieczeństwie rozmawiało 73 proc. badanych, a w starszej 71 proc.” – czytamy.

W informacji prasowej dotyczącej badania wspomniano o przestrzeni „Miasta ING” na platformie gamingowej Roblox. Celem inicjatywy jest wzbudzenie zainteresowania tematyką cyberbezpieczeństwa wśród dzieci i młodzieży oraz wsparcie rodziców w edukacji w tym zakresie. (an)

O badaniu:

Badanie ilościowe przeprowadzone wśród dzieci i młodzieży (7-17 lat). Badanie zostało przeprowadzone na przełomie stycznia i lutego 2024 roku przez agencję badawczą Minds & Roses na zlecenie ING. W badaniu wzięły udział dzieci w wieku 7-12 n=128, oraz dzieci 13-17 n=151.

X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin