Ruszyła kampania „I ty możesz uratować komuś życie!” o pierwszej pomocy w nagłym zatrzymaniu krążenia

dodano: 
04.01.2021
komentarzy: 
0

28 grudnia 2020 roku wystartowała kampania „I ty możesz uratować komuś życie!”, stworzona przez Legionowskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Akcja świadomościowa mówi o pierwszej pomocy w nagłym zatrzymaniu krążenia i jest skierowana do uczniów.

W ramach inicjatywy powstał film edukacyjny zainspirowany prawdziwą historią, kiedy to w 2013 roku w Serocku 17-letnia Anna Helwich dzięki podstawowej wiedzy o pierwszej pomocy uratowała życie mężczyźnie, który stracił przytomność na ulicy. Jak tłumaczą organizatorzy, bez tego wsparcia pacjent nie przeżyłby do przyjazdu karetki pogotowia ratunkowego.

„Wiedza o pierwszej pomocy jest wciąż zbyt mało rozpowszechniona w polskim społeczeństwie” – wyjaśnia Krzysztof Jaworski, prezes Legionowskiego WOPR. „Jak pokazały wydarzenia sprzed kilku lat, a także wiele innych wspaniałych interwencji zrealizowanych przez zwykłych ludzi od tego czasu, skutecznej pomocy w ratowaniu zdrowia i życia mogą udzielić poszkodowanym przypadkowi przechodnie, także nastolatkowie. To możliwe pod warunkiem, że będą znali podstawowe zasady pierwszej pomocy i nie będą się bali zareagować. Dodatkowo wszyscy czujemy zagrożenie związane z pandemią. Stąd pomysł na przystępną i aktualną kampanię edukacyjną skierowaną do uczniów” – dodaje.

Dalej czytamy, że nagłe zatrzymanie krążenia (NZK) to „jedna z najczęstszych przyczyn zgonów w Europie”, jednak NZK „nie zawsze musi kończyć się tragicznie”.

„Świadek zdarzenia, jeżeli podejmie jakiekolwiek działania, choćby na podstawie instrukcji telefonicznych dyspozytora pogotowia ratunkowego, może zwiększyć szanse na przeżycie poszkodowanego z nagłym zatrzymaniem krążenia lub na jego powrót do pełniejszego zdrowia” – mówi Maciej Sterliński, kierownik Pracowni Elektrofizjologii Klinicznej i Kliniki Zaburzeń Rytmu Serca Narodowego Instytutu Kardiologii w Warszawie, ekspert Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, członek Legionowskiego WOPR. „Warunkiem jest jak najszybsze podjęcie inicjatywy i zastosowanie kolejnych kroków procedur pierwszej pomocy” – tłumaczy.

Dowiadujemy się też, że w związku z nowymi procedurami zgodnymi z wytycznymi udzielania pierwszej pomocy w dobie pandemii koronawirusa, w filmie pokazano, jak dziewczyna zakłada maseczkę mężczyźnie z NZK i nie stosuje sztucznego oddychania metodą usta-usta.

„Nasz film edukacyjny powstał w czasie pandemii COVID-19 nieprzypadkowo” – zaznacza Krzysztof Jaworski. „Zależało nam na tym, aby uświadomić innym, że mimo zmian w procedurze pierwszej pomocy związanych z pandemicznym reżimem sanitarnym, skuteczny ratunek osoby z nagłym zatrzymaniem krążenia jest możliwy. Inaczej sprawdza się teraz oddech poszkodowanego i nie stosuje sztucznego oddychania, ale tak samo jak wcześniej wzywa się pomoc przez numer alarmowy 112, stosuje masaż serca z częstotliwością od 100 do 120 uciśnięć na minutę i wdraża użycie automatycznego defibrylatora zewnętrznego (AED), jeśli jest dostępny. To podstawa skutecznej pomocy” – podkreśla.

Wideo przedstawia m.in. sposób, w jaki należy udzielać pomocy, dbając o swoje bezpieczeństwo, jak zabezpieczyć poszkodowanego, a także jak rozmawiać z dyspozytorem pogotowia i jak użyć AED.

Film edukacyjny będzie dystrybuowany do szkół w całej Polsce z zamysłem zaprezentowania go uczniom podczas specjalnych lekcji edukacyjnych. W promocję inicjatywy są zaangażowani m.in. ratownicy i członkowie Młodzieżowej Grupy Ratownictwa Wodnego LWOPR, którzy dzielą się materiałem w mediach społecznościowych.

Działania promocyjne wspiera pro publico bono agencja Salus PR. Akcja w 2021 roku będzie miała swoje kolejne odsłony. (kd)

X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin