Rząd obniża kwoty dofinansowań dla artystów

dodano: 
26.11.2020
komentarzy: 
0

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformowało o obniżeniu kwot przyznanych w ramach Funduszu Wsparcia Kultury. Jak pisze resort, nie znaleziono nieprawdiłowości w procesie przyznawania refundacji.

Jak informowaliśmy, rząd poinformował o przeznaczeniu 400 mln zł na wsparcie artystów, którzy w związku z obostrzeniami nie mogą prowadzić działalności. Pieniądze mają zostać wykorzystane m.in. na zapewnienie ciągłości działalności artystycznej i utrzymanie miejsc pracy branży w czasie pandemii koronawirusa.

W mediach społecznościowych wiele osób wyraziło swoje oburzenie po ogłoszeniu listy beneficjentów z branży i wysokości kwot, jakie mieli otrzymać. Sprzeciw wiązał się też z brakiem tak dużego wparcia dla innych grup zawodowych, np. medycznej. W związku z tymi głosami rząd wstrzymał wypłaty i zapowiedział weryfikację zgłoszeń.

Czytaj więcej: Po krytyce rząd wstrzymuje finansowe wsparcie dla artystów

25 listopada 2020 roku MKiDN poinformowało, że dokonało ponownej weryfikacji aplikacji do Funduszu Wsparcia Kultury, w trakcie której poddano analizie m.in. zgodność oświadczeń składanych przez beneficjentów z ich faktycznym profilem działalności. Resort potwierdził, że refundacje przydzielono podmiotom uprawnionym, prowadzącym działalności w obszarze kultury i produkcji artystycznej. Oprócz tego ministerstwo informuje o obniżeniu dużej części kwot przydzielonych refundacji. Dodatkowo weryfikacja merytoryczna może również potwierdzić brak zasadności części przedstawionych przez wnioskodawcę kosztów, a jak czytamy, wtedy kwoty dotacji mogą także zostać zmniejszone.

Dowiadujemy się też, że 24 listopada 2020 roku Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny rozpoczęły konsultacje z beneficjentami i podpisywanie umów z tymi, których wnioski zostały już zweryfikowane. Ministerstwo tłumaczy, że konsultacje te są ostatnim etapem weryfikacji do otrzymania zapomogi. Rozmowy te mają potwierdzać m.in. zasadność i racjonalność kosztów zawartych we wnioskach. (kd)

Źródło:

gov.pl, FWK: kwoty dofinansowań zostały obniżone, 25.11.2020
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin