Rząd wycofuje „przedwcześnie umieszczony” projekt nowelizacji ustawy

dodano: 
03.01.2019
komentarzy: 
0

W ostatni dzień 2018 roku w Rządowym Centrum Legislacji ukazał się projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie i niektórych innych ustaw, który zgłosiło Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MPRiPS). Część jego zapisów wywołała falę krytyki – opisuje tvn24.pl. Niedługo potem premier Mateusz Morawiecki ogłosił decyzję wycofania projektu do wnioskodawcy. „Ofiary przemocy muszą czuć, że państwo stoi po ich stronie” – napisał na Twitterze szef rządu.

Projekt wprowadzał m.in. zmiany w definicji przemocy – ustawodawca położył większy akcent na „powtarzalność” i „umyślność działań”, które naruszają prawa lub dobra osobiste. Jak zwraca uwagę źródło, w obecnie obowiązującej ustawie aktem przemocy nazywa się również działanie jednorazowe.

Nowelizacja modyfikowała też procedurę zakładania tzw. Niebieskiej Karty, czyli dokumentu policyjnego, który pozwala rejestrować przypadki przemocy domowej. Złożony projekt zakładał, że Karta będzie musiała być założona za zgodą ofiary. Obecnie takiego wymogu nie ma, a policja podejmuje decyzję o stworzeniu dokumentu samodzielnie – czytamy na tvn24.pl.

Sylwia Spurek, zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, skomentowała dla źródła, że zmieniona procedura nie bierze pod uwagę m.in. ewentualnego uwikłania ofiary w relacje ze sprawcą (np. ekonomiczne), które mogłyby utrudnić jej zgłoszenie incydentu.  

Mateusz Morawiecki 2 stycznia 2019 roku poinformował na Twitterze, że zwrócił projekt do wnioskodawcy, by ten wyeliminował wszystkie „wątpliwe” zapisy. „Przeciwdziałanie przemocy domowej jest priorytetem rządu Prawa i Sprawiedliwości, a polskie prawo musi być klarowne i bez cienia wątpliwości w pełni chronić ofiary” – stwierdził premier.

Źródło: twitter.com/MorawieckiM

Tvn24.pl pisze, że kilka godzin po jego tweetach własny komunikat wydał resort Elżbiety Rafalskiej. „Celem działań prowadzonych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej jest wzmacnianie rodziny i jej ochrona. Projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie został przedwcześnie umieszczony w Biuletynie Informacji Publicznej” – podano w komunikacie. (mp)

Źródło:

tvn24.pl, Ministerstwo tłumaczy się po interwencji premiera: projekt "przedwcześnie umieszczony w Biuletynie", 02.01.2019
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin