.

Setki tysięcy antyukraińskich treści w social mediach. Nowy raport IMM i Demagoga

dodano: 
24.03.2023
komentarzy: 
0

W trzy miesiące, od 1 listopada 2022 roku, w polskim internecie odnotowano niemal 180 tys. przekazów deprecjonujących Ukrainę i Ukraińców — wynika z badania przeprowadzonego przez analityków Instytutu Monitorowania Mediów (IMM) we współpracy ze Stowarzyszeniem Demagog. To trzeci z cyklu sześciu comiesięcznych raportów na temat antyukraińskiej propagandy w polskojęzycznych mediach społecznościowych, opracowanych wspólnie przez Stowarzyszenie Demagog i IMM.

W najnowszej analizie, dotyczącej stycznia, zwraca uwagę fakt, że wśród najpopularniejszych kont powielających antyukraińską propagandę na Facebooku i Twitterze znaleźli się m.in. poseł Konfederacji Grzegorz Braun oraz prezeska stowarzyszenia STOP NOP Justyna Socha.

Średnio prawie 80 wpisów na godzinę

Analiza IMM oraz Demagoga pokazuje, że antyukraińska narracja w social mediach wzrosła od początku obecnego roku. Według najnowszych danych, w okresie od 1 do 31 stycznia 2023 roku w mediach społecznościowych pojawiło się ponad 57 tys. propagandowych wpisów na temat społeczności ukraińskiej. Przekazy publikowane były średnio aż 77 razy na godzinę. Tym samym zauważono wzrost liczby publikacji o 18 proc. w porównaniu do poprzedniego raportu, z grudnia 2022, w którym zmonitorowano niemal 49 tys. materiałów. Najwyższy pik komunikacyjny (2,8 tys.) odnotowano 2 stycznia 2023 roku w związku z obchodami rocznicy urodzin Stepana Bandery w Ukrainie.

Poseł Grzegorz Braun ponownie na szczycie

Wśród najpopularniejszych antyukraińskich treści na Facebooku znalazły się wpisy Grzegorza Brauna, który w jednym ze swoich postów opublikował relację z konferencji prasowej „Ukrainizacja Polski w praktyce”. Podczas nagrania padła wypowiedź: „Dla Polaków państwo polskie pod władzą obecnie PiS-u – z pełnym poparciem opozycji – stworzyło podstawy dla szykan, dla przykrości, dla poczucia bycia obywatelem drugiej kategorii w naszym kraju”. Braun był już w czołówce kont rozpowszechniających antyukraiński przekaz w listopadowym zestawieniu.

W zestawieniu kont powielających antyukraińską propagandę na Facebooku po raz pierwszy znalazła się prezeska Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Wiedzy o Szczepieniach STOP NOP Justyna Socha, która w styczniu na swojej stronie opublikowała zaproszenie do wzięcia udziału w proteście „Stop wciąganiu nas do wojny”.

Negatywne treści powielają wciąż ci sami autorzy

W najnowszej analizie przedstawiono konta, których nacechowane negatywnie wobec narodu ukraińskiego wpisy osiągnęły najwyższe zasięgi od listopada 2022. Wśród nich wskazano pięć profili na Twitterze, które znalazły się we wszystkich poprzednich raportach, z kolei na Facebooku odnotowano sześciu takich autorów.

Ze szczegółową analizą ze stycznia 2023 można zapoznać się na stronie. (mb)

X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin