.

 

Sewilla będzie pobierać opłaty od turystów

dodano: 
29.02.2024
komentarzy: 
0

Turyści odwiedzający Sewillę, miasto położone na południu Hiszpanii, będą musieli dokonać opłaty za zwiedzanie placu Plaza de España – podaje theguardian.com. Jak czytamy, urząd miasta zamierza w ten sposób kontrolować nadmiar turystów w otwartej przestrzeni publicznej.

„Planujemy zamknąć plac i pobierać opłaty od turystów, aby sfinansować jego konserwację” – źródło przytacza oświadczenie burmistrza miasta opublikowane w portalu X. Do wpisu urzędnik dołączył film pokazujący brakujące płytki, zniszczone fasady oraz ulicznych sprzedawców zajmujących nisze i schody.

Jak czytamy dalej, Plaza de España jest częścią kompleksu zbudowanego na wystawę iberoamerykańską z 1929 roku, który został zaprojektowany tak, aby odzwierciedlać charakter Hiszpanii w swojej architekturze i dekoracjach. Odbył się na nim plan zdjęciowy do filmu „Gwiezdne Wojny: Mroczne Widmo” z 1999 roku, są tam także organizowane koncerty, przedstawienia i pokazy mody.

Chociaż burmistrz oznajmił, że lokalni mieszkańcy nadal będą mieli bezpłatny dostęp, użytkownicy X, w tym ci z Sewilli, skrytykowali zamiar wprowadzenia opłat. „Podatek turystyczny dla wszystkich odwiedzających wywołuje mniej debat i generuje większe dochody” – źródło podaje komentarz pod wpisem burmistrza. Inny użytkownik dodał: „Ludzie oczekują podatku turystycznego i ogólnej regulacji turystyki masowej”.

Sewilla odnotowuje ponad trzy miliony turystów rocznie i jest trzecim najchętniej odwiedzanym miastem w Hiszpanii, w której turystyka stanowi 13 proc. PKB kraju – informuje źródło. (af)

Źródło:

theguardian.com, Seville to charge tourists to visit neo-Moorish square to limit numbers, 26.02.2024
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin