.

Specjalista ds. CSR na liście zawodów Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

dodano: 
18.02.2019
komentarzy: 
0

Stanowisko specjalisty ds. CSR zostanie oficjalnie włączone do klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy – poinformowało Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

Na początku lutego 2019 roku zapadła decyzja Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, podjęta po konsultacji z Ministerstwem Przedsiębiorczości i Technologii, potwierdzająca wpisanie na ministerialną listę zawodu specjalista do spraw społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw. Zostanie on ujęty przy najbliższej nowelizacji klasyfikacji planowanej na 2020 rok.

To efekt prawie dwuletnich prac FOB, prowadzonych we współpracy z ekspertami firm należących do Programu Partnerstwa Forum, które działają wraz ze stowarzyszeniem na rzecz upowszechniania standardów CSR w Polsce.

„Pomysł wprowadzenia stanowiska specjalista/ka ds. CSR do klasyfikacji zawodów i specjalności Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zrodził się w trakcie prac na temat roli i miejsca CSR-owców w organizacjach, zainicjowanych przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu, z inspiracji przedstawicieli Banku BGŻ BNP Paribas. Ta decyzja MPRiPS to kamień milowy dla naszej organizacji, ale również w rozwoju CSR w Polsce” – mówi Marzena Strzelczak, dyrektorka generalna Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

Jak dodaje, dla wszystkich osób zajmujących się tym tematem ważne jest zakwalifikowanie zawodu do grupy elementarnej obejmującej „specjalistów do spraw zarządzania i organizacji”. Jak podkreśla, to właśnie w tej kategorii mają znajdować się zawody wspierające „sprawne zarządzanie organizacją”. „O ten status zabiegamy i taki model upowszechniamy w biznesie. CSR ma realnie zmieniać oblicze firm i organizacji” – zaznacza.

Zawód specjalista do spraw społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw decyzją MRPiPS znajdzie się w grupie wielkiej 2 Specjalności (dla zawodów usytuowanych w tej grupie wymagane jest wykształcenie wyższe), w grupie elementarnej 2421 Specjaliści do spraw zarządzania i organizacji (w tej grupie usytuowane są  np. zawody: 242106 Specjalista do spraw doskonalenia organizacji; 242108 Specjalista do spraw logistyki).

W czerwcu 2017 roku Forum Odpowiedzialnego Biznesu zaprosiło przedstawicieli firm partnerskich na spotkanie poświęcone omówieniu opisu zawodu CSR-owca. Wówczas, podczas warsztatów, uczestnicy zastanawiali się, jak nazwać stanowisko pracy osoby, która zajmuje się kwestiami CSR oraz jakie zadania wykonuje ona na co dzień, jakie powinna mieć wykształcenie, komu podlegać i z kim współpracować. W warsztatach, które odbyły się w siedzibie Banku BGŻ BNP Paribas udział wzięli także przedstawiciele firm: Antalis Poland, Santander Bank Polska, Citi Handlowy, Deloitte, Siemens, Castorama Polska, Lafarge Polska, Lyreco, PGE Polska Grupa Energetyczna.

Kolejnym krokiem było poznanie opinii na ten sam temat interesariuszy FOB. W ankiecie mogli oni zgłosić swoje uwagi i pomysły. Podsumowaniem tych aktywności były dwie publikacje: infografika i analiza tematyczna pod tym samym tytułem „CSR-owiec, czyli kto?”. W grudniu 2018 roku FOB przygotowało wniosek o zgłoszenie do klasyfikacji nowego zawodu do MRPiPS. (mb)

X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin