.

 

Sponsoring nie w parze z PR

dodano: 
16.06.2005
komentarzy: 
2

„PR-owcy i przedstawiciele marketingu firm, które organizują bądź wspierają kampanie społeczne, zgodnie wskazują główną przeszkodę, którą napotykają, gdy pragną, by w informacji o kampanii znalazła się nazwa firmy” – czytamy w artykule „Pochwalić darczyńcę” na łamach miesięcznika Press. Media traktują sponsorów akcji charytatywnych jak potencjalnych reklamodawców i niechętnie informują o nich, jeśli nie zarobią na reklamie. Wynika to z wypowiedzi m.in. Barbary Górskiej, rzeczniczki Telekomunikacji Polskiej SA i Doroty Adamskiej, PR manager w BP Polska. Również Przemysław Pohrybieniuk, dyrektor ds. relacji zewnętrznych w Danone podaje przykłady „uprzedzeń, z którymi fundatorzy akcji społecznych spotykają się na co dzień. (...) Media uważają, że kampanię społeczną chcemy wykorzystać przede wszystkim do swoich celów: wizerunkowych i sprzedażowych. A nie po prostu by komuś pomóc” – cytuje Press. Monika Lechowska, head of communications w firmie Bayer, jest podobnego zdania, ale przyznaje jednocześnie, że „chodzi również o PR. Owszem możemy kupić reklamy, co zresztą robimy, ale o sensie akcji społecznej decyduje wartość dodana, która powinna się pojawić w postaci rzetelnej informacji” – mówi Lechowska i dodaje, że dziennikarze nie chcą rozmawiać nawet z beneficjentami ich akcji. „Nieuczciwe postępowanie wobec firm sponsorujących akcje społeczne” zarzuca mediom również Piotr Czarnowski, szef agencji First PR. Problemem jest to, że firmy realizujące kampanię społeczną często nie mają wystarczającej wiedzy i pomysłu. „Robią to bez głowy. Często pomysły na kampanię społeczną w ogóle nie pasują do strategii firmy” – mówi Piotr Czarnowski. Specjalista jest zdania, że PR i sponsoring powinny być realizowane osobno, „więc trzeba dodatkowo zainwestować w kampanię reklamową i PR, promującą zaangażowanie firmy w kampanię społeczną” – cytuje Press. Temat poruszył również Norbert Ofmański, szef agencji On Board PR, który uważa za błąd „stawianie na równi celów wizerunkowych i społecznych”.

Źródło:

Press, Pochwalić darczyńcę, Magdalena Łukasiuk, 15.06.05, s. 84
komentarzy:
2

Komentarze

(2)
Dodaj komentarz
16.06.2005
19:46:44
Rzeczywistość
(16.06.2005 19:46:44)
Brawo Joanna! Bo PR to opakowanie g... w piękny papierek, a dziennikarstwo to odpakowanie z tegoż papierka g... i napajanie się jego zapachem...
16.06.2005
14:49:04
joanna
(16.06.2005 14:49:04)
"Media uważają, że kampanię społeczną chcemy wykorzystać przede wszystkim do swoich celów: wizerunkowych i sprzedażowych." ...a nie jest tak????
Graficzne pułapki CAPTCHA
Wprowadź znaki widoczne na obrazku.
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin