Sposoby wpływania na decyzje Sejmu

dodano: 
29.09.2005
komentarzy: 
0

Rafał Kerger pisze na łamach Pulsu Biznesu o tym, w jaki sposób wpływać na ustawy uchwalane w Sejmie. Nie poleca samodzielnego działania, ponieważ listy od indywidualnych przedsiębiorców nie spotykają się zwykle z zainteresowaniem posłów pracujących nad konkretną ustawą. „Większą szansę dają konsultacje społeczne projektów ustaw i rozporządzeń”.
Uczestniczy w nich siedem organizacji: PKPP Lewiatan, Konfederacja Pracodawców Polskich, BCC, Związek Rzemiosła Polskiego i trzy centrale związkowe. Przynależność do nich umożliwia wpływ na proces legislacyjny. Izby gospodarcze nie mają prawa w konsultacjach społecznych za wyjątkiem sytuacji, gdy zostaną o to poproszone przez komisję sejmową lub ministerstwo.
Izby jednak mają większe przebicie medialne niż pojedynczy przedsiębiorca. Za pół roku będzie można skorzystać z usług zawodowego lobbysty. „Jednak wynajęcie zawodowego lobbysty może okazać się bardziej kosztowne niż wnoszenie składki członkowskiej izbie gospodarczej czy związku pracodawców”. Niezbadana jest także skuteczność tego typu prac, gdyż obecnie usługi lobbingowe świadczy tylko kilka firm.

Źródło:

Puls Biznesu, Trzy sposoby dotarcia do posła, Rafał Kerger, 29.09.05, s. 24
komentarzy:
0
Graficzne pułapki CAPTCHA
Wprowadź znaki widoczne na obrazku.
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin