Stany Zjednoczone zaniepokojone karą nałożoną na TVN przez KRRiT

dodano: 
14.12.2017
komentarzy: 
0

Jak podaje portal rp.pl, 12 grudnia 2017 roku, podczas konferencji prasowej, rzeczniczka Departamentu Stanu USA Heather Nauert wyraziła zaniepokojenie sprawą ukarania prywatnego nadawcy telewizyjnego TVN za domniemane stronnicze relacjonowanie demonstracji pod parlamentem w grudniu ubiegłego roku.

Czytaj więcej: KRRiT nałożyła 1 479 000 zł kary na TVN

Jak informuje źródło, rzeczniczka podczas swojego przemówienia poruszyła również kwestię reformy wymiaru sprawiedliwości w Polsce. Zapewniła, że USA bacznie przygląda się pracom izby wyższej nad tymi projektami. „Liczymy, że nasi sojusznicy utrzymają silne, demokratyczne instytucje, gospodarkę i zdolności obronne. Stany Zjednoczone podkreślają, że reformy wymiaru sprawiedliwości powinny być przeprowadzone w zgodzie z polską konstytucją i najwyższymi standardami prawa międzynarodowego oraz z poszanowaniem sądowniczej niezależności i zasady podziału władz” – cytuje wypowiedź Heather Nauert rp.pl.

Po konferencji prasowej opublikowano oficjalny komunikat wydany przez amerykański resort dyplomacji, w którym napisano: „Wydaje się, że decyzja ta podważa wolność mediów w Polsce, bliskiego sojusznika i demokracji. Wolne i niezależne media są niezbędne dla silnej demokracji” – przytacza fragment oświadczenia rp.pl.

 

Źródło: printscreent ze strony www.twitter.com/USEmbassyWarsaw

13 grudnia 2017 roku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wydała komunikat w odpowiedzi na ten opublikowany przez Departament Stanu USA, w którym utrzymuje, że decyzja o nałożeniu kary na TVN została podjęta w opraciu o dogłębną i długotrwałą analizę. „W wielu monitorowanych przez nas audycjach pojawiała się ostra krytyka koalicji rządzącej, nie to jednak było przedmiotem naszej decyzji, co zarzucają nam krytycy. (…) TVN ma prawo sympatyzować z opozycją jednak relacje sprawozdawców mogły podsycać agresję prowadzącą do tragicznych w skutkach wydarzeń, jakie miały już miejsce w niedalekiej przeszłości” – czytamy w oświadczeniu.

KRRiT w komunikacie pisze również o tym, że wartość kary nałożonej na TVN jest stosunkowo niska w porównaniu do rocznego dochodu nadawcy osiągniętego w 2016 roku i jest to „zaledwie 1 procent maksymalnej, możliwej do nałożenia przez KRRiT kary”.

Poniżej pełna wypowiedź KRRiT:

Źródło: krrit.gov.pl

(jg)

Źródło:

rp.pl, USA po karze dla TVN: Wolne media są filarem demokracji, arb, 13.12.2017/ krrit.gov.pl, 13.12.2017
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin