Staże w Polsce: częściej płacimy, niż czegoś uczymy

dodano: 
30.05.2014
komentarzy: 
0

Ponad 20 proc. ankietowanych studentów i ab­solwentów z Polski deklaruje, że ostatni staż, w jakim brali udział, nie dostar­czył im pożytecznej wiedzy – czytamy w Briefie.

Z badań Eurobarometru wynika, że obecnie co trzeci staż w Unii Europejskiej prezentuje niski poziom pod względem warunków pracy czy na­uczanych treści. Co więcej, biorąc pod uwagę wspomniane czynniki, Polska raczej zaniża średnią europejską. Jak informuje magazyn, programy stażowe oferowane w Polsce często nie realizują swoich podstawowych założeń. Bywa też, że studenci po ich odbyciu mają poczu­cie straconego czasu, a także nie są zadowoleni z nabytej wiedzy oraz zaoferowanych im warunków pracy. W tej sytuacji szkodę ponoszą nie tylko potencjalni pracownicy, ale też pracodawcy. Zuzanna Rapkiewicz-Stępień z zespołu marki pracodawcy w Grupie PZU za­uważa, że jedną z najważniejszych zalet przyjmowania stażystów jest budowa­nie rozpoznawalności marki na rynku. Jak w takim razie stworzyć program stażu, który spełni oczekiwania młodych? Jak informuje Brief, kluczem do sukcesu jest przede wszystkim odpo­wiednia komunikacja między praco­dawcą a studentem. „Osoby młode często myślą poza schematami i mają bardzo dużo pomysłów na nie­standardowe rozwiązania. Nierzadko studenci wykazują się entuzjazmem, są chętni, by się uczyć i konfronto­wać wiedzę zdobytą w czasie studiów ze światem biznesu” –  czytamy dalej.

Jak informuje magazyn,  Polska znajduje się w czołówce państw europejskich pod względem oferty płatnych staży. 70 proc. ankietowanych z Polski zadekla­rowało, że  otrzymali wynagrodzenie. Bezpłat­ne staże wciąż jednak mają zwolenni­ków i przeciwników. Wśród wielu firm dominuje przekonanie, że bezpłatne staże mają swoje uzasadnie­nie ze względu na to, że student często nie ma żadnego doświadczenia oraz umie­jętności, a odpowiednie przystosowa­nie go do pracy wymaga od pracodawcy czasu, energii i zaangażowania. (mw)

Źródło:

Brief, Stażysta…niewolnik XXI wieku, Dominika Bulska, 01.05.2014
komentarzy:
0
Graficzne pułapki CAPTCHA
Wprowadź znaki widoczne na obrazku.
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin