.

 

Szwedzka sieć aptek zakazuje sprzedaży kosmetyków przeciwstarzeniowych dzieciom

dodano: 
02.04.2024
komentarzy: 
0

Sieć szwedzkich aptek Apotek Hjärtat ma zaprzestać sprzedaży produktów do „zaawansowanej pielęgnacji skóry” klientom poniżej 15 roku życia – przekazuje theguardian.com. 

Zakaz ma obejmować produkty przeciwstażeniowe, m.in. peelingi enzymatyczne oraz produkty z kwasami AHA, BHA czy witaminą C.

Jak czytamy, zakup tego rodzaju kosmetyku ma być możliwy tylko wtedy, gdy małoletni posiada zgodę rodzica na jego nabycie. Wyjątek mają stanowić również młode osoby cierpiące na choroby wymagające specjalnej pielęgnacji – dowiadujemy się.

Źródło podkreśla, że decyzja przedsiębiorstwa jest umotywowana rosnącymi obawami Europejczyków odnośnie do szkodliwego wpływu poszczególnych kosmetyków na młode osoby.

Portal wspomina o trendzie w pielęgnacji skóry, który stał się popularny wśród szwedzkich dzieci w wieku poniżej 13 lat. Modę na skin care miały zapoczątkować media społecznościowe, m.in. TikTok.

Theguardian.com powołuje się na opinię Anniki Svedberg, głównej farmaceutki w Apotek Hjärtat, według której niektóre produkty do „zaawansowanej pielęgnacji skóry” mogą przyczynić się do reaktywacji objawów lub pogorszenia się stanu skór dzieci z wypryskiem atopowym. Svedberg sądzi również, że dzieci nie potrzebują kremów mających na celu zmniejszenie zmarszczek lub uzyskanie bardziej równomiernego odcienia skóry. Ekspertka podkreśla istotę dialogu między rodzicami a dziećmi na temat zdrowej pielęgnacji „w oparciu o potrzeby, a nie ideały”.

Z kolei Monika Magnusson, dyrektorka generalna przedsiębiorstwa wskazuje, że Apotek Hjärtat chce wyprzedzić konkurencję oraz pokazać, że firma nie jest zaangażowana w „forsowanie niezdrowych zachowań i ideałów, które pojawiają się wśród wielu młodych ludzi”.

Źródło przypomina również, że w 2023 roku Komisja Europejska ogłosiła plany ograniczenia stężenia retinolu w produktach dostępnych bez recepty. Powodem nowych regulacji prawnych mają być potencjalne zagrożenia związane z nadużywaniem kosmetyków z witaminą A. (an)

Źródło:

theguardian.com, Swedish pharmacy bans sale of anti-ageing skincare to children, Miranda Bryant, 20.03.2024
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin