.

Tesla pozwana za dyskryminację rasową

dodano: 
29.09.2023
komentarzy: 
0

28 września 2023 roku Komisja ds. Równego Zatrudnienia (EEOC) złożyła pozew przeciwko Tesli, oskarżając producenta samochodów o naruszenie prawa przez tolerowanie powszechnego i ciągłego nękania rasowego swoich czarnoskórych pracowników – podaje techcrunch.com.

Źródło zauważa, że pozew agencji odpowiedzialnej za egzekwowanie praw obywatelskich przeciwko dyskryminacji w miejscu pracy jest jednym z kilku postępowań przeciwko Tesli za uprzedzenia rasowe. Kalifornijski Departament Praw Obywatelskich pozwał Teslę w 2022 roku w związku z podobnymi zarzutami. W kwietniu ława przysięgłych nakazała Tesli wypłacenie byłemu czarnoskóremu pracownikowi, Owenowi Diazowi, 3,2 mln dol. odszkodowania po tym, jak okazało się, że Tesla zezwoliła na poważne nękanie rasowe w swoim zakładzie montażowym we Fremont.

EEOC twierdzi, że od co najmniej 2015 roku do dziś czarnoskórzy pracownicy w tej samej fabryce znosili „wrogie środowisko pracy”. W zgłoszeniu podano obelgi na tle rasowym, które były używane swobodnie, w miejscach o dużym natężeniu ruchu i skupiskach ludzi – czytamy dalej. 

Czarnoskórzy pracownicy, którzy rozmawiali z EEOC, powiedzieli, że graffiti, które zawierały m.in. rysunki stryczków, można było znaleźć na różnych miejscach, w tym na biurkach, w windach i na sprzęcie, w tym na pojazdach zjeżdżających z linii produkcyjnych – informuje źródło.

„Przełożeni i kierownicy byli świadkami obraźliwych zachowań na tle rasowym, ale nie interweniowali lub odmówili interwencji” – czytamy w pozwie. „Czarnoskórzy pracownicy zgłaszali obelgi, zniewagi, graffiti i niewłaściwe zachowanie do działu kadr Tesli, działu relacji pracowniczych i personelu kierowniczego. Tesla zawiodła i odmówiła podjęcia kroków w celu zaradzenia temu zachowaniu" – napisano dalej.

Według źródła, Tesla rzekomo zwolniła czarnoskórych pracowników w ciągu kilku tygodni od ich zgłoszenia nękania na tle rasowym. „Po tym, jak wyraziłem swoje niezadowolenie, zacząłem otrzymywać pisma za każdą drobną rzecz, która wcześniej była akceptowalna, jak słuchanie muzyki podczas pracy” – wspomina jeden z pracowników.

Jak czytamy, Tersla została oskarżona o naruszenie artykułu VII ustawy o prawach obywatelskich z 1964 roku, zmienionej w 1991 roku, która zobowiązuje pracodawców do skorygowania niezgodnych z prawem praktyk opartych na rasie i zapewnienia odpowiedniej pomocy poszkodowanym osobom.

Źródło przypomina, że Tesla zlikwidowała swój dział prasowy w 2020 roku, więc nie można było się z nią skontaktować w celu uzyskania komentarza.

EEOC zwraca się z prośbą, by sąd nakazał Tesli wypłatę odszkodowania pracownikom, a także grzywny za złamanie prawa. Agencja domaga się również wydania nakazu ustanowienia i wprowadzenia w firmie polityki mającej na celu naprawienie sytuacji i ochronę czarnoskórych pracowników w przyszłości – czytamy. (af)

Źródło:

techcrunch.com, Federal agency sues Tesla for racial discrimination of Black workers, 28.09.2023
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin