.

 

TikTok ukarany za nielegalne gromadzenie danych osobowych dzieci

dodano: 
01.03.2019
komentarzy: 
0

Aplikacja społecznościowa TikTok zgodnie z postanowieniem amerykańskiej Federalnej Komisji Handlu (Federal Trade Commision, FTC) musi zapłacić 5,7 mln dol. kary za nielegalne gromadzenie danych osobowych dzieci bez zgody ich rodziców – informuje theverge.com. To największa kara cywilna w przypadku naruszenia prywatności dzieci – twierdzi Komisja.

Jak czytamy, zdaniem FTC TikTok (a wcześniej Musical.ly) naruszyło federalną ustawę COPPA, która nakłada na aplikacje i strony obowiązek proszenia użytkowników poniżej 13 roku życia o zgodę opiekunów na udostępnianie danych osobowych. Komisja powołała się przy tym na „tysiące skarg od rodziców, według których ich dzieci w wieku poniżej 13 lat tworzyły konta w aplikacji Musical.ly” – czytamy.

Przewodniczący FTC Joe Simons w wydanym komunikacie stwierdził, że operatorzy serwisu wiedzieli o dużej liczbie dzieci korzystających z aplikacji, ale nie uzyskali zgody ich rodziców przed zebraniem imion, adresów e-mail oraz innych informacji osobowych.

Do sprawy odniósł się zespół ds. zaufania i bezpieczeństwa TikTok, który oświadczył, że podjęto już dodatkowe działania, które mają zwiększyć bezpieczeństwo i ochronę dzieci poniżej 13 lat. Firma zamierza także ograniczyć treści i interakcje w aplikacji dla najmłodszych użytkowników, którzy nie będą mogli udostępniać w niej swoich filmów, komentować materiałów innych użytkowników, wymieniać z nimi wiadomości ani utrzymywać profilu czy obserwujących – opisuje źródło.

Według niedawno opublikowanego raportu agencji GetHero największą grupę użytkowników TikToka w Polsce stanowią dziewczęta w wieku 13-15 lat. (bm)

Źródło:

theverge.com, TikTok will pay $5.7 million over alleged children’s privacy law violations, Julia Alexander, 27.02.2019
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin