.

 

Trójmiasto, Kraków i Wrocław w czołówce najatrakcyjniejszych turystycznie polskich miast

dodano: 
20.06.2018
komentarzy: 
0

ARC Rynek i Opinia we współpracy z Synergią przeprowadziło badanie na temat miejskiej turystyki weekendowej w Polsce. Zdaniem ankietowanych najbardziej atrakcyjne w naszym kraju jest Trójmiasto, które było najlepiej oceniane pod względem imprez oraz oferty dla dzieci. Jak wynika z badania, turyści cenią sobie sobie również tamtejszą gastronomię.

Jako najsłabszą stronę Trójmiasta pytani wskazali muzea, które z kolei były jednym z elementów, który przesądził o tym, że na drugim miejscu zestawienia znalazł się Kraków. Stolicę Małopolski ankietowani chwalą też za zabytki i gastronomię.

Na podium znalazł się jeszcze Wrocław, który również kojarzy się badanym z zabytkami, ale także z dobrą ofertą wydarzeń sportowych. Miasto znalazło się też na trzecim miejscu w rankingach atrakcyjności pod względem ofert muzealnej i dla dzieci.

W ogólnym zestawieniu tuż za czołówką znalazła się Warszawa, która zdaniem badanych ma najciekawszą ofertę dotyczącą wydarzeń sportowych.

W dziesiątce najlepiej ocenionych miast uplasowały się jeszcze kolejno: Toruń, Poznań, Szczecin, Katowice, Bydgoszcz i Łódź.

Autorzy badania zauważają, że mimo znacznych nakładów finansowych samorządów na promocję, w Polsce liczą się pod względem turystycznym jedynie największe miasta.

Czytaj też: Niemal 719 mln zł – tyle w 2017 roku polskie samorządy wydały na działania promocyjne

„Dziewięć z dwunastu badanych miast wydaje blisko lub ponad dziesięć milionów złotych rocznie na promocję. To duże kwoty, które w przypadku części ośrodków nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Można się więc domyślić, że albo istnieje problem z doborem grupy docelowej lub z doborem narzędzi, albo miasta nie mają odpowiedniego pomysłu na swoją promocję” – komentuje Piotr Lutek, prezes zarządu w Synergii.

Z całym raportem na temat turystycznej atrakcyjności polskich miast można zapoznać się na stronie.

Badanie zostało zrealizowane przez ARC Rynek i Opinia metodą CAWI (ankiety online) we współpracy z Synergią na próbie N=398 osób, które w ciągu ostatnich 12 miesięcy odwiedziły jedno z badanych miast w celach turystycznych lub kulturalno-rozrywkowych z co najmniej jednym noclegiem. Rankingi miast zostały ustalone metodą analityczną, w ramach której stworzony został indeks atrakcyjności przez Laboratorium Badań Analitycznych ARC Rynek i Opinia. W ramach badania oceniane były wszystkie miasta w Polsce z liczbą ludności powyżej 200 tysięcy mieszkańców. Badanie zostało zrealizowane na przełomie kwietnia i maja 2018 roku.

(pp)

X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin