.

Trwa akcja „Polsko! Więcej nas łączy, niż dzieli”. Zachęca do oddawania krwi i osocza

dodano: 
03.12.2020
komentarzy: 
0

W grudniu 2020 roku ruszyła kampania „Polsko! Więcej nas łączy, niż dzieli” mająca na celu promocję krwiodawstwa, również teraz, w czasie pandemii koronawirusa. Akcję organizowana jest przez Stowarzyszenie Leczymy z Misją oraz Fundację Mocni na Starcie. W działania włączyła się również marka taksówek iTaxi, a patronem medialnym jest Instytut Monitorowania Mediów (IMM).

Dowiadujemy się, że wskutek pandemii COVID-19 liczba krwiodawców w wielu punktach poboru w całej Polsce spadła o ponad połowę (w ubiegłym roku w Polsce krew oddało prawie 600 tys. osób). Jak informują inicjatorzy działań, jedna osoba może każdorazowo oddać 450 ml krwi – czyli „tak niewiele, a zarazem tak dużo, by pomóc w ratowaniu ludzkiego życia”. Dodatkowo jest to całkowicie bezpieczne, nawet w czasie pandemii.

Czytamy, że akcja jest inicjatywą młodych lekarzy. Stowarzyszenie Leczymy z Misją oraz Fundacja Mocni na Starcie połączyły siły, by pomóc centrom krwiodawstwa, które od marca 2020 roku zmagają się z poważnym spadkiem chętnych do oddania krwi w czasie, kiedy zapotrzebowanie nią wciąż rośnie.

„Krew jest jednym z najcenniejszych darów, jaki możemy ofiarować drugiemu człowiekowi” – mówi Marcin Kiszka, pomysłodawca akcji i prezes Stowarzyszenia Leczymy z Misją. „Krwi potrzebują nie tylko ofiary wypadków, ale również chorzy z oddziałów chirurgicznych, nawet ci z zaplanowanymi zabiegami. Wielkie nadzieje wiążemy też z osoczem ozdrowieńców. W laboratoriach wciąż sprawdzana jest jego skuteczności w walce z COVID-19. Badania wielu ośrodków naukowych wskazują, że osocze podane w odpowiednim momencie może złagodzić przebieg choroby wywołanej zakażeniem SARS-CoV-2. To jedna z niewielu możliwości terapeutycznych, jaką mamy do dyspozycji w walce z koronawirusem” – dodaje.

Z kolei Zuzanna Janowicz, prezes fundacji Mocni na Starcie, tłumaczy, że akcja ta ma przypomnieć o tym, „jak ważna jest jedność i solidarność”. „W obliczu pandemii, ogromnych problemów służby zdrowia i braku krwi dla potrzebujących, powinniśmy walczyć ramię w ramię przeciw koronawirusowi, a nie przeciwko sobie. Razem pokażemy, że mamy tę moc” – zaznacza.

Organizatorzy informują, że dawcami krwi mogą zostać osoby w wieku 18-65 lat, których waga przekracza 50 kg. Dodatkowymi warunkami są: brak przejścia żółtaczki, dobry stan zdrowia, brak kontaktu z osobą chorą na COVID-19 lub objętą kwarantanną i brak zabiegu operacyjnego, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała w ciągu ostatnich sześciu miesięcy.

Inicjatorzy wskazują też na współpracę z firmą iTaxi. Jak mówią, zadba ona o bezpieczeństwo i komfort powrotu do domu po wizycie w wybranym punkcie poboru krwi w Krakowie, Bydgoszczy lub Warszawie. Organizatorzy podkreślają jednak, że krew można oddawać w punktach poboru w całym kraju. Dowiadujemy się też, że pula kuponów na przejazd ze zniżką jest ograniczona (można je otrzymać od 2 do 30 grudnia 2020 roku). Szczegółowe informacje są dostępne tutaj.

Akcja posiada swoją stronę internetową, a poszczególni partnerzy mówią o niej w swoich kanałach informacyjnych. Organizatorzy nie planują na razie zakończenia kampanii. (kd)

X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin