Ucz się bez wychodzenia z domu!

dodano: 
27.05.2013
komentarzy: 
0

W dzisiejszych czasach wiedza nierozłącznie związana jest z rozwojem technologicznym. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w 2010 roku dostęp do internetu w domu miało 63,4 proc. gospodarstw. Podobnych danych dostarczają badania Diagnozy Społecznej 2009 – cztery lata temu sieć w domu miało 60 proc. Polaków.  Ten stan to przede wszystkim zasługa ludzi młodych. Komputer z dostępem do internetu ma ponad 76 proc. Polaków powyżej 16. roku życia oraz ponad 80 proc. rodzin z dziećmi - to z kolei wyniki III edycji raportu Internet 2K12. Internet i komputer (pod każdą postacią) stał się podstawą funkcjonowania w dzisiejszym świecie.

Odsetek podłączonych do sieci jest na tyle wysoki, że Ministerstwo Finansów planowało zlikwidowanie ulgi podatkowej na internet. Według resortu spełniła ona już swoją rolę. Ostatecznie Sejm zdecydował, że w 2013 roku ulga będzie przysługiwać tylko osobom, które zaczynają korzystać z internetu. Powszechny dostęp do internetu w domu to jednak nie wszystkie cechy współczesnego społeczeństwa. Najlepiej wiedzą o tym dzieci. Uczniowie już od dawna nie muszą chodzić od kafejek internetowych, teraz nie muszą już nawet korzystać z zasobów internetu w domu.

Na początku drugiej dekady XXI wieku powszechny staje się dostęp do informacji z urządzeń moblinych – komórek, tabletów, smartfonów. Odsetek młodych mieszkańców USA, którzy przeczytali na tablecie minimum jedną e-książkę (e-booka) niemal podwoił się od 2010 r. i wyniósł 46 proc. Ponad połowa (57 proc.) badanych dzieci twierdzi, że większa liczba dostępnych e-booków, sprawiłaby, że z chęcią by je przeczytały.

W Polsce brak takich statystyk, ale w globalnym świecie tylko kwestią czasu jest osiągnięcie podobnych wskaźników nad Wisłą. Tak znaczący progres wymaga również zmian w sposobie nauczania - od wykładowców, ale też od osób, które chcą rozszerzać swoją wiedzę wymaga to nowego podejścia. Bardziej niż kiedykolwiek muszą postawić na nieustanny rozwój i samokształcenie. Zmiany muszą mieć jednak głębszy charakter. Nowoczesne technologie wymuszają zmianę systemową. Zatem ucz się albo zgiń.

PRoto.pl uruchomiło nowy projekt edukacyjny Akademia PRoto.pl – kształć się bez wychodzenia z domu!

komentarzy:
0
Graficzne pułapki CAPTCHA
Wprowadź znaki widoczne na obrazku.
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin