Naciśnij przycisk odtwarzania, aby odsłuchać tę zawartość
1x
Szybkość odtwarzania- 0.5
- 0.6
- 0.7
- 0.8
- 0.9
- 1
- 1.1
- 1.2
- 1.3
- 1.5
- 2
UE angażuje firmy technologiczne do walki z dezinformacją. unia europejska wykorzystuje digital services act (dsa), nowe prawo dotyczące moderowania treści, aby nakłonić gigantów mediów społecznościowych do pomocy w powstrzymaniu rozprzestrzeniania się dezinformacji. powodem takich działań jest chęć zabezpieczenia zbliżających się wyborów do parlamentu europejskiego – informuje politico.eu. jak podaje komisja europejska, serwisy społecznościowe, takie jak facebook, x, youtube i tiktok, będą musiały zwiększyć swoje wysiłki w walce z dezinformacją i stosować się do opublikowanych już wytycznych, które mają na celu zmniejszenie zagrożeń dla wyborców, w tym rozprzestrzeniających się wirusowo fałszywych informacji i skoordynowanych kampanii rosyjskich botów – pisze źródło. jak czytamy, firmy mogą zostać ukarane grzywną w wysokości do 6 proc. ich rocznych globalnych przychodów, jeśli nie zastosują się do przepisów. „wiemy, że ten okres wyborczy, który otwiera się w unii europejskiej, będzie celem ataków hybrydowych lub wszelkiego rodzaju ingerencji z zagranicy. nie możemy stosować środków na pół gwizdka” – powiedział w lutym 2024 roku thierry breton, komisarz ds. rynku wewnętrznego, cytowany przez źródło. platformy społecznościowe zostały także poproszone o zapewnienie wyraźnego oznaczania reklam politycznych i deepfake’ów stworzonych przez sztuczną inteligencję. serwisy muszą również utworzyć wyspecjalizowane zespoły z wystarczającymi zasobami, aby monitorować potencjalne zagrożenia i narracje – dowiadujemy się. według sugestii komisji europejskiej, platformy powinny stworzyć narzędzia, takie jak wyskakujące ostrzeżenia, które będą pojawiały się użytkownikom w momencie, gdy będą oni chcieli udostępnić posty zawierające dezinformację, a także procedury awaryjne na wypadek, gdyby deepfake zaczął rozprzestrzeniać się wirusowo – donosi źródło. te firmy, które nie zastosują się do sugestii komisji, będą musiały udowodnić, że podjęte przez nie działania „są równie skuteczne” – podała unijna władza wykonawcza w komunikacie prasowym, na który powołuje się politico.eu. (ao).
Unia Europejska wykorzystuje Digital Services Act (DSA), nowe prawo dotyczące moderowania treści, aby nakłonić gigantów mediów społecznościowych do pomocy w powstrzymaniu rozprzestrzeniania się dezinformacji. Powodem takich działań jest chęć zabezpieczenia zbliżających się wyborów do Parlamentu Europejskiego – informuje politico.eu.
Jak podaje Komisja Europejska, serwisy społecznościowe, takie jak Facebook, X, YouTube i TikTok, będą musiały zwiększyć swoje wysiłki w walce z dezinformacją i stosować się do opublikowanych już wytycznych, które mają na celu zmniejszenie zagrożeń dla wyborców, w tym rozprzestrzeniających się wirusowo fałszywych informacji i skoordynowanych kampanii rosyjskich botów – pisze źródło.
Jak czytamy, firmy mogą zostać ukarane grzywną w wysokości do 6 proc. ich rocznych globalnych przychodów, jeśli nie zastosują się do przepisów.
„Wiemy, że ten okres wyborczy, który otwiera się w Unii Europejskiej, będzie celem ataków hybrydowych lub wszelkiego rodzaju ingerencji z zagranicy. Nie możemy stosować środków na pół gwizdka” – powiedział w lutym 2024 roku Thierry Breton, komisarz ds. rynku wewnętrznego, cytowany przez źródło.
Platformy społecznościowe zostały także poproszone o zapewnienie wyraźnego oznaczania reklam politycznych i deepfake’ów stworzonych przez sztuczną inteligencję. Serwisy muszą również utworzyć wyspecjalizowane zespoły z wystarczającymi zasobami, aby monitorować potencjalne zagrożenia i narracje – dowiadujemy się.
Według sugestii Komisji Europejskiej, platformy powinny stworzyć narzędzia, takie jak wyskakujące ostrzeżenia, które będą pojawiały się użytkownikom w momencie, gdy będą oni chcieli udostępnić posty zawierające dezinformację, a także procedury awaryjne na wypadek, gdyby deepfake zaczął rozprzestrzeniać się wirusowo – donosi źródło.
Te firmy, które nie zastosują się do sugestii Komisji, będą musiały udowodnić, że podjęte przez nie działania „są równie skuteczne” – podała unijna władza wykonawcza w komunikacie prasowym, na który powołuje się politico.eu. (ao)