.

Ukraina zapowiada, że Czarnobyl będzie oficjalną atrakcją turystyczną

dodano: 
12.07.2019
komentarzy: 
0

Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, ogłosił, że Czarnobyl stanie się oficjalną atrakcją turystyczną – informuje cnn.com. Czytamy, że związane jest to z nagłym wzrostem liczby odwiedzających strefę wykluczenia po premierze serialu HBO, który opowiadał o katastrofie nuklearnej z 1986 roku.

„Musimy dać temu terytorium Ukrainy nowe życie” – skomentował Zełenski. Dodał również, że do tej pory Czarnobyl był negatywnym elementem ukraińskiej marki, a teraz tę sytuację należy odwrócić.

Czytamy, że zgodnie z wydanym przez prezydenta dekretem, poprawiona zostanie komunikacja mobilna, wybudowane zostaną nowe szlaki turystyczne, również wodne, pojawią się nowe punkty kontrolne, a stare zostaną zmodernizowane. Zniesione zostaną także „bezzasadne ograniczenia i zakazy”, takie jak zakaz filmowania.

Jak informuje źródło, Ukraina przez ponad 20 lat utrzymywała strefę wykluczenia wokół reaktora i w pobliskim mieście Prypeć. Obecnie władze państwa chwalą zachodzącą tam regenerację środowiska. „Czarnobyl to wyjątkowe miejsce na planecie, na którym natura odradza się po globalnej katastrofie spowodowanej przez człowieka, gdzie istnieje prawdziwe »miasto duchów«. Musimy pokazać to miejsce światu: naukowcom, ekologom, historykom i turystom” – dodał prezydent cytowany przez źródło. Czytamy również, że w planach jest stworzenie „zielonego korytarza” dla turystów, którym będą mogli bezpiecznie dojść do strefy wykluczenia.

Władze Ukrainy mają nadzieję, że ich posunięcie oznaczać będzie także koniec korupcji na tym obszarze, gdzie praktyki czarnorynkowe są powszechne – dodaje źródło. Czarnobyl stał się jednym z przykładów zjawiska zwanego „czarną turystyką” – oznacza to zwiedzanie miejsc związanych ze śmiercią i cierpieniem. Cnn.com tłumaczy także, że choć obecnie podróżni mogą zwiedzać miasto z przewodnikiem, nie ma oficjalnego ukraińskiego przepisu prawnego zezwalającego na turystykę w strefie wykluczenia, przez co rozwija się tam korupcja. Zelensky zdecydował więc, że wprowadzone zostaną elektroniczne bilety. „Zatrzymamy to wszystko bardzo szybko. Wreszcie przestańmy straszyć turystów i zmienimy strefę wykluczenia w naukowy magnes turystyczny. Zróbmy z tego kraj wolności, który stanie się jednym z symboli nowej Ukrainy. Bez korupcji. Bez zbędnych zakazów” – dodał prezydent.

Z decyzji władz nie jest zadowolona jedna z przedstawicielek Kijowskiego Instytutu Badań Jądrowych, której zdaniem konieczne jest zebranie funduszy na dalsze radiologiczne badania naukowe, ale nie potrzebna jest tak duża liczba turystów – podaje cnn.com.

Źródło informuje, że decyzja prezydenta ogłoszona została po oddaniu do eksploatacji nowej metalowej osłony, która obejmie zniszczony reaktor. (ak)

Źródło:

cnn.com, Chernobyl to become official tourist attraction, Ukraine says, Lianne Kolirin, Jack Guy, 11.07.2019
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin