Waldemar Żurek odwołany z funkcji rzecznika Sądu Okręgowego w Krakowie

dodano: 
18.01.2018
komentarzy: 
0

Zgodnie z decyzją powołanej na początku 2018 roku prezes Sądu Okręgowego w Krakowie, Dagmary Pawełczyk-Woickiej, Waldemar Żurek został odwołany z funkcji rzecznika prasowego ds. cywilnych. Jak dotąd nie wyznaczono żadnej osoby na jego zastępstwo. Drugą osobą odpowiedzialną za kontakt z mediami pozostaje Beata Górszczyk, która jest rzecznikiem ds. karnych.

Waldemar Żurek w rozmowie z PRoto.pl przyznaje, że informację o odwołaniu otrzymał kilka godzin po tym, jak jego nazwisko zniknęło ze strony krakowskiego sądu. Pismo, które wręczono mu przy okazji odwołania, nie wyjaśniało powodów decyzji. Sąd Okręgowy w Krakowie wyjaśnił w komunikacie opublikowanym 18 stycznia 2018 roku, że zakończono współpracę z Żurkiem po wydaniu pozytywnej opinii przez Kolegium Sądu. Członkowie tego organu pełnią tę funkcję od września 2015 roku. 

Były już rzecznik krakowskiego sądu pracował tam od kwietnia 2004 roku. „Chciałbym ze swojej strony serdecznie podziękować wszystkim dziennikarzom, z którymi współpracowałem przez te wszystkie lata. W czasie pełnienia funkcji rzecznika bardzo wiele się nauczyłem. Nie chodzi tylko o relacje z mediami i mechanizmy udostępniania im informacji dotyczących rozpraw i działalności sądu, lecz także szczególnie ważną dziś kwestię podejścia samych sądów do komunikacji ze społeczeństwem” – mówi Waldemar Żurek.

Odwołany rzecznik wciąż pozostaje reprezentantem Krajowej Rady Sądownictwa. Deklaruje również, że zamierza kontynuować działalność społeczną. Na początku stycznia 2018 roku został wybrany członkiem zarządu głównego Stowarzyszenia Sądów Themis.

Informację o odwołaniu Waldemara Żurka podało Radio Zet.

(mp)

Aktualizacja (22.01.2018): dodano datę rozpoczęcia pracy Waldemara Żurka jako rzecznika krakowskiego sądu. Uzupełniono też wiadomość o oświadczenie wydane przez Beatę Górszczyk.

X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin