.

 

Walka z mediami? W przypadku Kukiza to nie problem

dodano: 
12.05.2015
komentarzy: 
1

Paweł Kukiz świętuje wysoki wynik wyborczy, ale nie zapomina, że jest politykiem antysystemowym. Ze sceny przemawia jednak jak artysta.  Tłum zadowolonych wyborców, a w centrum jego wypowiedź pod adresem stacji TVN : „mistrzowie propagandy, przebiliście komunistów”.

Mówi się, że jest „czarnym koniem” tych wyborów. Z ponad 20 proc. sondażowym wynikiem zajął trzecie miejsce w wyścigu o prezydencki fotel. Jak przeczytamy w Gazecie Wyborczej, plan działania jego sztabu na niedzielny wieczór wyborczy był następujący: na scenę w hali widowiskowo-sportowej Paweł Kukiz wchodzi z rodziną, potem komentuje wyniki sondażu, wykonuje piosenkę „Miasto Budzi się” i schodzi do ludzi. On sam jednak miał inny pomysł, a moment euforii wyborców wykorzystał, by powiedzieć, co sądzi o mediach. W swoim wystąpieniu zaatakował m.in. telewizję TVN, krzycząc przy tym: „osiągnęliście mistrzostwo świata propagandy. Przebiliście komunistów, prawie wykończyliście moją rodzinę”. Relację z Lubina tuż po zamknięciu lokali wyborczych nadawały wszystkie telewizje. Dr Anna Jupowicz-Ginalska z UW podkreśla też szczególny czas, w którym padły tamte  słowa. „Moment zwycięstwa, zadowolenia ludzi sprzyja emocjom. Dzięki temu wypowiedz jeszcze silnej trafiła do opinii publicznej”.

Katarzyna Fabjaniak-Czerniak, Group Account Manager z 24/7 Communication, nie ma jednak wątpliwości, że wówczas ze sceny bardziej przemawiał jako artysta, który stoi z boku i może sobie pozwolić na więcej. Muzyk od dawna jest też znany ze swoich bardzo wyrazistych poglądów i niechęci do tej stacji. Dał temu wyraz również ostatnio – podczas kwietniowego odcinka programu „Jeden na jeden” Bogdana Rymanowskiego. Obie ekspertki są zgodne, że niedzielne wystąpienie było spójne z podejściem antysystemowym Kukiza. Przedstawicielka 24/7 dodaje, że atak na stację można uznać za konsekwentne realizowanie tej strategii oraz wykorzystanie ogólnie panującej opinii wśród polityków nt. tego, że TVN jest bliższy obecnie panującej władzy, a więc „jest w złym systemie”. W opinii medioznawcy z Uniwestytetu Warszawskiego nie jest to jednak zasługa opracowanej strategii, a żywiołości i prostolinijności kandydata. „Ten prezentuje pewien dychotomiczny obraz świata: media systemowe są złe, on jest dobry. Taki przekaz jest przy tym ukoronowaniem jego antysystemowości”.

Paweł Kukiz w tym samym wystąpieniu nie pozostawił także wątpliwości, że to nie koniec jego politycznej drogi, bo „jesienią ruszy na parlament”. Zdaniem Fabjaniak – Czerniak „walka” z jednym z mediów nie zaszkodzi mu w zdobyciu poparcia. W rozmowie z PRoto.pl przypomina, że jest w historii mediów i polityki bardzo wiele przykładów, gdy politycy na antenie ogólnopolskich telewizji czy stacji radiowych, mówili otwarcie, jak dziennikarze i redakcje nie szanują polityków oraz, że media kłamią. „Mimo swoich wystąpień, politycy Ci nie wypadli później ze sceny politycznej i nie stracili głosów wyborców. Media z kolei się nigdy ostatecznie nie zamknęły też na takich polityków” – podsumowuje.

 Do momentu publikacji tekstu nie udało nam się skontaktować ze stacją TVN, by dowiedzieć się, czy odpowie na słowa Pawła Kukiza. (mw)

komentarzy:
1

Zobacz także...

Adam Hofman w rozmowie z Polską Metropolią Warszawską komentuje kampanię prezydencką Andrzeja Dudy. Jak zaznacza, Bronisław Komorowski kilka razy w tygodniu eksponuje w różnych kontekstach temat zagrożenia wojną. To go bardzo wzmacnia, bo tu są emocje. PiS też musi o nie walczyć – sugeruje dziś jako poseł niezrzeszony...

W sztabie Andrzeja Dudy i Pawła Kukiza słyszeliśmy wczoraj Mazurka Dąbrowskiego, w sztabie Bronisława Komorowskiego marsz żałobny. Wyniki I tury przejdą do historii polskiego marketingu politycznego...

Miłosz Lodowski nie jest już rzecznikiem prasowym Ruchu Pawła Kukiza. W rozmowie z PRoto.pl nie komentuje  powodów odejścia...

Komentarze

(1)
Dodaj komentarz
14.05.2015
10:37:08
Tomasz
(14.05.2015 10:37:08)
Nie "Relację z Lublina" tylko z LUBINA :( To też Wasza strategia? A teraz.. Przeczytajcie ten artykuł na spokojnie. Kukiz nie walczy z mediami. Tylko z dyletanctwem w mediach. Manipulacją treścią. Oglądam TVN, ale po obejrzeniu niektórych reportaży mam ochotę włączyć na dekoderze kontrolę rodzicielską na ten kanał. Poziom dziennikarstwa bardzo się zaniżył. Brakuje dziennikarzy z pasją, niezależnych. itd. itd.
Graficzne pułapki CAPTCHA
Wprowadź znaki widoczne na obrazku.
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin