.

 

Wizyta w Niemczech okazją do skargi prezydenta na „polską niesprawiedliwość”. Czy za granicą powinien eksponować słabości naszego kraju?

dodano: 
31.08.2015
komentarzy: 
0

Andrzej Duda twierdzi, że Polska jest nowoczesna, ale nie jest sprawiedliwa. Jak przyznał, wspomniał o tym nawet prezydentowi Niemiec. „Brudy trzeba prać na własnym podwórku” – komentuje Wiesław Gałązka.

Podczas obchodów 35. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych w Szczecinie prezydent Andrzej Duda wspomniał o swojej wizycie w Niemczech i spotkaniu z prezydentem Joachimem Gackiem. Relacjonował też rozmowę, w której powiedział niemieckiemu prezydentowi, że Polska nie jest krajem sprawiedliwym – podaje portal wiadomosci.wp.pl.

Jak wspomniał podczas wystąpienia Andrzej Duda, prezydent Niemiec przyznał, że Polska pięknie się rozwija. Prezydent Polski przytoczył też swoją odpowiedź: przyznał, że trudno nie zauważyć, jak zmieniła się Polska. Dodał też, że w rozmowie z prezydentem Niemiec zaznaczył, że „Polska nie jest dziś krajem, o którym można by powiedzieć, że jest państwem sprawiedliwym, sprawiedliwym dla swoich obywateli, że jest państwem, w którym obywatele traktowani są równo”.

„Andrzej Duda został w ten sposób pierwszym w historii prezydentem naszego kraju, który pojechał do Berlina, żeby się skarżyć na swój własny kraj. To jest zachowanie wręcz niespotykane, zwłaszcza, jeżeli pamiętamy, że jego partia PiS od lat oskarżała różne rządy, różnych premierów, ministrów spraw zagranicznych o prowadzenie polityki, zwłaszcza wobec Niemiec, na kolanach” – skomentował w wypowiedź Włodzimierz Cimoszewicz w „Faktach” TVN.

Jak specjaliści oceniają wypowiedź prezydenta?

Sebastian Hejnowski, CEO MSLGROUP Poland

Wierzę, że na arenie międzynarodowej Polska powinna mieć spójny wizerunek. Jest w naszym interesie narodowym, żebyśmy budowali ten wizerunek pozytywnie. Myślę, że o ile można pozwolić sobie na to, żeby pokazywać nasze niedociągnięcia czy braki w kraju, o tyle za granicą nie powinniśmy tego robić. Doradzałbym więc prezydentowi Dudzie, żeby jednak promował wizerunek Polski.

Wojciech Szalkiewicz, specjalista ds. marketingu politycznego, Olsztyńska Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzana im. prof. T. Kotarbińskiego

Wypowiedź jest prawdziwa i nieprawdziwa. To samo mógłby powiedzieć prezydent Niemiec o swoim kraju, bo nie ma sprawiedliwości na świecie. W każdym kraju mamy do czynienia z sytuacją, że są nierówności i niesprawiedliwości. Pozostaje pytanie, czy rzeczywiście powinno paść takie zdanie. Nie demonizowałbym jednak tej wypowiedzi. Jest pewne oburzenie, ale nie wydaje mi się, żeby było to aż tak ważne, żeby był to duży zgrzyt w tym wystąpieniu. To jest wypowiedź mieszcząca się jeszcze w granicach rozsądku. Może nie powinno jej być, ale skoro już się pojawiła, to nie przesadzajmy, nie jest to jakieś „ciężkie przestępstwo”. Ważny jest też kontekst, całość wypowiedzi. To jest oczywiście element wykorzystywany do walki politycznej, do krytykowania prezydenta Dudy.

Niemieckie media jakoś szczególnie się nad tym nie pochylały, u nas tylko zostało to zauważone i do jakiegoś stopnia rozdmuchane. Opozycja w stosunku do prezydenta, jak w każdej sytuacji, szuka czegoś, czym można by mu „przywalić”. Taka sytuacja występuje zawsze. Pierwsza poważna wizyta, poważne spotkania, i trzeba udowodnić tezę, że prezydent się nie nadaje do tej funkcji. To jest mechanizm szukania tzw. haka. Ta wypowiedź jest słabym dowodem na tę tezę, da się to obronić. Może być to uznane za gafę, ale na pewno nie jest to wpadka.

Wiesław Gałązka, niezależny konsultant ds. PR, Dolnośląska Szkoła Wyższa

Oczywiście, że niedobrze, że prezydent tak się wypowiada podczas wizyty zagranicznej, bo jaki ptak własne gniazdo kala. Brudy powinniśmy prać na swoim podwórku i w swoim domu, a nie pokazywać publicznie. Nawet jeżeli można by przyznać pewną rację panu Dudzie, to nie mówi się o tym na zewnątrz. Moim zdaniem to jest po prostu gafa pana prezydenta. Będzie to przede wszystkim oburzać opozycję i nas Polaków powinno też troszeczkę to rozdrażnić.

 

zebrała Małgorzata Baran

Źródło:

fakty.tvn24.pl, Prezydent, Solidarność i skarga na Polskę w Berlinie, 30.08.2015/wiadomosci.wp.pl, Prezydent Andrzej Duda: Polska nie jest dziś państwem sprawiedliwym, 30.08.2015
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin