Wołyń w Radymnie. Inscenizacja-memento

dodano: 
17.07.2013
komentarzy: 
0

„Wołyń 1943, nie o zemstę, lecz o pamięć wołają ofiary” – pod tym tytułem zapowiedziana jest inscenizacja, jaką przygotowuje ok. 200 osób w Radymnie na Podkarpaciu. Widowisko rozegra się w wiosce, specjalnie wybudowanej na potrzeby rekonstrukcji. Na finał – pożar. Organizator już uspokaja, że rzeź nie zostanie unaoczniona.

Inscenizacja odbędzie się 20 lipca w sobotę. Mirosław Majkowski, szef Przemyskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej, wyjaśnia w serwisie wiadomości24.pl, że nie będzie to dosłowne odtworzenie zbrodni ludobójstwa, lecz „impresja teatralno-muzyczna”. „Chcemy przypomnieć o tym, co wydarzyło się na Kresach, Wołyniu i we wschodniej Małopolsce 70 lat temu. Chcemy uczcić wymordowanych przez UPA Polaków, Żydów, Ormian. Ta rekonstrukcja uzmysłowi całej Polsce tragedię, która wydarzyła się na tych terenach” – przekonuje Makowski. „Scenariusz powstał na podstawie relacji świadków, zaczerpniętych z literatury, składa się z dwóch części. Pierwsza zapozna widzów z codziennym życiem w wiosce lat 40. XX wieku na Kresach Wschodnich, druga ukaże jej zagładę w momencie wkroczenia banderowców. W finale nastąpi pożar” – czytamy w inetrnecie. Ale organizator widowiska uspokaja, że rzeź nie zostanie unaoczniona. Będzie ją symbolizowała muzyka Krzesimira Dębskiego, potomka ofiar Zbrodni Wołyńskiej. Zgodnie z doniesieniami portalu, jeden z utworów kompozytor wykona osobiście.

Gazeta.pl dodaje, że odtworzenie wołyńskiej wioski wzięły na siebie władze miasta. „Budynki stawiali bezrobotni i wolontariusze. Na nasz wkład w tę rekonstrukcję przeznaczyliśmy w budżecie 10 tys. zł i na pewno się w tym zmieścimy. Deski, z których wybudowano wioskę, to przetarta topola” – tłumaczy burmistrz.

Jak podkreśla Olgierd Annusewicz, konsultant ds. marketingu politycznego i PR, inscenizacja może okazać się „atrakcyjna” wizerunkowo głównie dla organizatorów. „Bo gdyby nie to, to nikt by o nich nie usłyszał” – tłumaczy. Jak zaznacza, dobrze, że w Radymnie nie zaplanowano scen bezpośrednio prezentujących okrucieństwa walk na Kresach Wschodnich. „Nie powinno być problemów z »obrońcami moralności«, którzy mogliby uznać, że jest to kontrowersyjne” – mówi. Podkreśla przy tym, że „trzeba o tym mówić”, choć historia jest skomplikowana. Jedyne, co można by organizatorom zarzucić, to to, że wydarzenie prezentuje jeden punkt widzenia i „fragment historii, a nie kontekst”. Jego zdaniem, poza stowarzyszeniem, na zwiększoną rozpoznawalność mogą liczyć również lokalni politycy, ale „w skali ogólnopolskiej nie ma raczej o czym mówić”. (es)

Źródło:

własny/wiadomosci24.pl, Pokażą, jak wyglądała rzeź wołyńska. Spalą wioskę na Podkarpaciu, Adrianna Adamek-Świechowska, 17.07.2013/ wyborcza.pl, Na zakończenie inscenizacji wioska spłonie. W sobotę odbędzie się rekonstrukcja rzezi wołyńskiej, Anna Gorczyca, 17.07.2013
komentarzy:
0
Graficzne pułapki CAPTCHA
Wprowadź znaki widoczne na obrazku.
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin